Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Temmuz 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

📢 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın yedinci toplantısında, beklentilere paralel bir şekilde politika faizini yükseltti.

🇹🇷 Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 15%’ten 17,5%’e yükseltilmesine karar verdi.

🔙 TCMB, Para Politikası Kurulu’nun geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizini 8,5%’ten beklentilerin altında kalan bir artışla 15% seviyesine yükseltmişti.

Peki, Faiz Beklentileri Nasıldı?

Haziran ayı toplantısında faizi 6,5 puan artışla 15%’e çeken TCMB’den anketlerdeki beklenti, politika faizini bu sefer 20%’ye çıkarması yönündeydi. 

Ancak anketler her ne kadar 5 puanlık artışa işaret etse de son günlerde piyasanın faiz artış beklentisi 2-3 puana kadar gerilemiş durumda.

Özellikle Türkiye ile BAE arasında imzalanan 13 anlaşma ve “kısa vadede sıcak para girişi” konusunda kulislere yansıyan bazı haberler (8,5 milyar dolarlık sukuk ihracı ve Eximbank üzerinden 3 milyar dolar ihracat desteği) bazı ekonomistlerin dikkatini çekti.

Ekonomistler, özellikle sıcak para girişine yönelik kulislere vurgu yaparak bu gelişme ışığında TCMB’nin, faizi piyasa beklentilerinden daha düşük tutabileceğini ifade ettiler.

Enflasyon Ne Durumda? Enflasyon Beklentileri Nasıl?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziran ayında bir önceki aya göre 3,92%, bir önceki yılın aralık ayına göre 19,77%, bir önceki yılın aynı ayına göre 38,21% ve on iki aylık ortalamalara göre 59,95% olarak gerçekleşti.

Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!
Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup 14,76% ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 67,22% ile lokanta ve oteller oldu.

Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı haziran ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup 1,21% ile sağlık oldu. Buna karşılık, 2023 Haziran ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 11,13% ile alkollü içecekler ve tütün oldu.

Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

2023 Temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 41 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirilmiştir.

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde 38,55% iken, bu anket döneminde 43,82% olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde 30,65% iken, bu anket döneminde 33,21% olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 18,12% ve 19,04% olarak gerçekleşmiştir

Yıllık TÜFE beklentilerindeki gelişmeler (%) grafikteki gibidir: 

Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 26,18 TL iken, bu anket döneminde 28,46 TL olmuştur. 

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 28,99 TL

iken, bu anket döneminde 31,42 TL olarak gerçekleşmiştir.

 ABD Dolar Kuru Beklentilerindeki Gelişmeler ($/TL):

Kritik TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TUİK, Piyasa Katılımcıları Anketi

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti