Borsa Haberleri

Kritik Enflasyon Verisi Öncesinde Beklentiler

October 12, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Kritik Enflasyon Verisi Öncesinde Beklentiler

Borsa ve Beklentiler

Son 3 Gün Gerginliği: İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey’in fon yöneticilerine bankanın tahvil piyasasına müdahalesinin bu hafta sona ereceğini söyledi, son üç gün dedi! Bu haber, sterlinde ve hisse senetlerinde sert satışları tetikledi. Nasdaq 100 geçtiğimiz günü iki yılın dip seviyesinde kapatırken S&P 500 de günü ekside tamamladı.

Enflasyon Verisi Kritik! ABD enflasyon verisi bu perşembe günü açıklanacak. FED’in faiz artışı sürecinin temelinde enflasyonla mücadele yatıyor. Bu sebeple verinin boyutu FED’in adımları ile doğrudan ilişkili. 

 • JPMorgan, ABD’de enflasyon oranının beklentilerin üstünde gelmesinin borsada ciddi bir sorun oluşturarak 5%’e varan kayıplar yaşanmasına sebep olabileceğini belirtti. Öte yandan banka, enflasyonun 7,9%’un altında gelmesi durumunda ise borsada 3%’e varan yükseliş yaşanabileceğini kaydetti.
 • Daha net bir öngörü ile banka ABD enflasyonunun 8,1% ile 8,3% arasında bir seviyeye ulaşması durumunda, S&P 500’ün 1,5% ile 2% arasında düşmesi beklenebileceğini belirtiyor.

Gelin, bu yıl içindeki enflasyon verilerine S&P 500’ün tepkisi nasıl olmuş birlikte bakalım!

Kritik Enflasyon Verisi Öncesinde Beklentiler

Resesyon Olacak mı? 

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon geçtiğimiz gün altı ile dokuz ay içinde bir durgunluk olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Bunun üzerine bir açıklama da ABD Başkanı Joe Biden tarafından geldi. Biden, resesyon olacağını düşünmediğini, eğer öyleyse de ‘çok hafif’ olacağını söyledi. ABD Hazine Bakanı Yellen ise piyasaların iyileşmeye devam ettiğini vurguladı. Janet Yellen, “ABD’de ve finansal piyasalarımızda gerçekten finansal istikrarsızlık belirtileri görmedik.” değerlendirmesinde bulundu.

JPMorgan Chase, Bank of America ve Citigroup 14 Ekim’de Üçüncü Çeyrek Kazançlarını Açıklayacak. Peki, Ne Durumdalar? Varlıklara göre en büyük üç ABD bankasının her biri, ekonomik gerilemenin şirketleri batık krediler için rezerv oluşturmaya zorlayacağı endişesiyle Salı günü 52 haftanın en düşük seviyelerini gördü.

 • Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmasıyla bankaların faiz gelirlerinden elde ettiği gelirin görünümü iyileşirken bir yandan da nihayetinde resesyon riskinin kapıda bekliyor olması gerçeği bankaların bu süreçte ihtiyatlı davranmalarını mecbur kılıyor.
 • UBS banka analisti Erika Najarian salı günü yayınladığı bir notta, yatırımcıların bankaların resesyonla orantılı kredi kaybı rezervleri oluşturmaya başlamalarını ve mevduat maliyetlerini daha yüksek revize etmelerini beklediklerini söyledi.

Amgen Neden Yükseldi? Morgan Stanley, geçtiğimiz gün Amgen’in notunu “EŞİT AĞIRLIK”tan “YÜKSEK AĞIRLIK” notuna yükseltti. Güncellemenin ardından biyofarma hissesi 6,2% arttı ve analist, Amgen’daki “riskin büyük ölçüde azaldığını” ve bunun yatırımcılara savunma gücü sağladığını söyledi. 

 • Analist Matthew Harrison salı günü müşterilerine yazdığı bir notta, obezite ilacı AMG133 ve çoklu inflamatuar hastalıklar için kullanılan AMJEVITA’nın Ocak 2023′te piyasaya sürülme yolunda olduğunu söyledi.

General Motors’un Yeni Hamlesi: General Motors, yeni GM Energy birimi aracılığıyla konut ve ticari müşterilere enerji depolama ve yönetim hizmetleri sunmayı planlayarak, Tesla ile daha da büyük bir rekabet içine girecek bir hamleyle otomobil üretiminin ötesine geçiyor.  

AŞIRI KORKU: Enflasyon verisi öncesi piyasada gergin bir bekleyiş hakim. İngiltere Merkez Bankasının tahvil piyasasına müdahalesinin bu hafta sona ereceğini söylemesiyle birlikte haftanın ortasında yatırımcı duygusu “AŞIRI KORKU” bölgesinde seyrediyor.

Kritik Enflasyon Verisi Öncesinde Beklentiler
 • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Hafta Ne Var?

 • (ABD) FED Toplantı Notları 12 Ekim Çarşamba, TSİ 21.00
 • (ABD, Eylül) Üretici Enflasyon Verisi 12 Ekim Çarşamba, TSİ 15.30 

Beklenti: +%0,2

 • (ABD, Eylül) Tüketici Enflasyon Verisi 13 Ekim Perşembe, TSİ 15.30

Beklenti: %8,1

Nasıl Okunmalı?

Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ederken FED’in faiz artırımlarının “pozitif” sonuçlarının görülmesi bekleniyor. Bu yüzden beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken üstünde gelen bir verinin de “daha sert faiz artırımı” ihtimalini doğurabileceği için negatif etki etmesi beklenebilir.

 • (ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu 13 Ekim Perşembe, TSİ 15.30 

Beklenti: 225 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı?

Güçlü iş gücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

 • (ABD, Eylül) Çekirdek Perakende Satışları Verisi 14 Ekim Cuma, TSİ 15.30 

Beklenti: -0,1%

Nasıl Okunmalı?

Perakende mağazalarında gerçekleşen satışlar, tüketimin yani ekonomik canlılığın bir göstergesidir. İyi gelen bir perakende satışı verisi, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap verebilir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Kritik Enflasyon Verisi Öncesinde Beklentiler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı