Borsa Haberleri

Kripto Madencilik Hisseleri Neden Yükseliyor?

February 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Kripto Madencilik Hisseleri Neden Yükseliyor?

Kripto para birimleriyle yakın korelasyon gösteren madencilik hisseleri, haftanın son işlem gününde büyük hareketler sergiliyor. Peki neden? 

Kripto para madencisi CleanSpark (CLSK) bugün güçlü bilançosuyla değer kazanırken, diğer isimler Bitcoin’in uzun bir süredir görülmeyen yeni seviyelerine ulaşmasından destek aldı. 

Toplam 933 milyar dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin, dün 45 bin doları aştıktan sonra bugün TSİ 17.00’de son 24 saatte 6% artışla 47 bin 500 dolar seviyesinin üzerine çıktı. 

Bitcoin’deki söz konusu iyimserlik, madencilik hisselerine de olumlu yansıdı; kripto para borsası Coinbase (COIN) 8%, Marathon Digital (MARA) 12%, Riot Blockchain (RIOT) 10%, MicroStrategy (MSTR) 7%, Hive Blockchain (HIVE) 9% ve TeraWulf (WULF) 12% yükseldi. 

Yatırımcıların Grayscale Bitcoin ETF’inden yaptığı büyük çıkışlar ve bu yıl gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanması öncesinde Bitcoin’de daha derin bir geri çekilmedeye yönelik endişeleri nedeniyle, Bitcoin işlem hacmi son iki hafta boyunca baskı altındaydı. Yine de iyimserliğin korunmasıyla Bitcoin bu hafta 10% değer kazandı. 

Defiance ETF’lerinin CEO’su ve baş yatırım yetkilisi Sylvia Jablonski, “Bitcoin’in son dönemdeki fiyat artışı, yatırımcıların iyimser olma eğiliminde olduğu yarılanma beklentisine ve genel piyasa momentumuna bağlanabilir.” diyor. 

Kripto Madencilik Hisseleri Neden Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC