Borsa Haberleri

Korkularınla Yüzleş: Yeni Korku Göstergesi VIX1D

April 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Korkularınla Yüzleş: Yeni Korku Göstergesi VIX1D

Yılların korku göstergesi VIX, 30 günlük volatilite tahminini gösterir. Ancak son zamanlarda borsa düşüşleri olsa da VIX’in yükselmemesi hatta borsadaki ani yükselişilere de düşerek tepki vermesi “bu korku göstergesi bizi hiç anlamıyor” endişesi yaratmıştı. 

Hisse senedi düşüşlerine karşı korunmak için yükselen VIX’i baz alan bazı yatırım fonları, 2022’de S&P 500’den bile daha kötü performans gösterdi. Tam da bu sebepten yarına ilişkin tahminleri veren yepyeni bir korku göstergemiz var artık.

VIX1D nedir?

VIX1D veya 1 Günlük Volatilite Endeksi, mevcut işlem günü için S&P 500 Endeksi’nde beklenen oynaklığı ölçer.

Chicago Board Options Exchange (CBOE), yatırımcılar arasında benzer ve iyi bilinen bir enstrüman olan orijinal VIX Endeksi’nden 30 yıl sonra, ürünü 24 Nisan’da piyasaya sürdü.

Yeni endeks, önümüzdeki ay yerine S&P 500’de mevcut gün boyunca beklenen oynaklığı izleyerek orijinal VIX’i tamamlamayı amaçlıyor.

VIX1D Ne işime yarar? 

VIX1D, piyasa duyarlılığını kısa vadeli olarak ölçebilmemizi sağlar. Yani piyasa risklerini ve yatırımcı hareketlerini izlemek için ölçülebilir veri sunar. Endeksin yüksek olması piyasada korku ve belirsizlik seviyelerinin de yüksek olduğu anlamına gelir ve yatırımlarına yön verirken mevcut korku ve belirsizlikler hakkında fikir sahibi olman risk iştahını etkileyebilir.

Aşağıdaki grafik açık bir şekilde 30 günlük VIX ve 9 günlük VIX9D’nin VIX1D’den oldukça farklı tepkiler verdiğini gösteriyor.

Korkularınla Yüzleş: Yeni Korku Göstergesi VIX1D

Chicago Board Options Exchange (Cboe) ürün inovasyon başkanı Rob Hocking, verdiği bir röportajda, kısa vadeli opsiyon ticaretindeki artışın “piyasaya 30 günün tam olarak piyasa hissiyatını yakalayamadığı konusunda kesin bir his verdiğini ve daha kısa tarihli endeksin daha iyi eşleşeceğini umuyoruz” dedi.

Korkularınla Yüzleş: Yeni Korku Göstergesi VIX1D

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg