Borsa Yorumları

Kontrolmatik (KONTR) Hisse Yorum – 2023

October 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Kontrolmatik (KONTR) Hisse Yorum – 2023

Borsa İstanbul’un son zamanlarda dikkat çeken büyüme hisselerinden olan Kontrolmatik Teknoloji, son 3 ay içerisinde yaklaşık 4 katına çıktı. Bu yazımızda KONTR hissesini yorumlandı.

KONTR Hisse Yorum

Kontrolmatik, halka arzdan sonra en iyi performans gösteren hisse senetlerinden biri. Sermayesi döviz bazında düşük kaldığından ve bazı projelerde sermaye şartı bulunduğundan dolayı bedelsiz artırım yapmıştı. 

25 milyar TL piyasa değerine yaklaşmasında farklı alanlardaki hikayeleri etkili oldu. Bir büyüme şirketi ve sürekli yatırımlarına devam ediyor. Şu an az miktarda temettü verse de önümüzdeki yıllarda cironun artması ile bunu artırmak istiyor. 

Ankara’daki bağlı ortaklığı Pomega’nın enerji depolama sistemleri tesisinin inşaatı yıl sonunda tamamlanacak. Pomega’nın yatırım harcamalarının finansmanı, %10’luk kısmı 21 milyon dolara özel bir portföy yönetim şirketine satıldı.

Lityum iyon batarya hücresinden, modül ve konteyner çözümlerine kadar üretilecek sistemlerin seri üretimi fabrikada 2023’de başlayacak. Enerji depolama 2023’de, Robotik 2024’de finansal tablolara yansıyacak.

Kontrolmatik (KONTR) Hisse Yorum - 2023

Nesnelerin interneti tarafında iştiraki Controlix‘in, 2025 yılında NASDAQ’ta halka arzı planlanıyor. Controlix’ten elde edilecek net satış geliri beklentisi 7,2 milyon dolar tutarında ve toplam gelirler içindeki payı %7!

Şirket, elektrik enerjisi depolama tarafında iştiraki Progressiva ile Silivri’de elektrik enerjisi depolama yatırımına başladı. Avrupa’ya enerji tedariği de şirketin hedefleri arasında yer alıyor. 

Uydu tarafındaki iştiraki Plan-S, 2025’e kadar 6 yer istasyonu kurmayı ve uzaya 300 uydu yollamayı hedefliyor.

Kontrolmatik’in yukarıdaki şirketleri ile ilgili planları/hikayeleri ve projeksiyonları uzun yıllar konuşulacak gibi duruyor.

-İbrahim Ethem Afacan

Kontrolmatik (KONTR) Hisse Yorum - 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı