Analist Notları

Koleksiyonlar: En Çok Yatırım Yapan Şirketler

Ağustos 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Koleksiyonlar: En Çok Yatırım Yapan Şirketler

“Geleceğin en büyük şirketleri, yarınlara yatırım yapanlar” dedik ve en çok yatırım yapan şirketler listesi hazırladık!

Bu listeyi hazırlarken hem Borsa İstanbul şirketlerini hem de ABD borsalarındaki şirketleri hesaplamamıza dahil ettik. Şirketlerin araştırma marjlarını yani yatırım harcamalarının toplam satışlarına oranını hesapladık ve liste içerisinde büyükten küçüğe doğru bu oranlar çerçevesinde sıraladık.

Koleksiyonlar: En Çok Yatırım Yapan Şirketler

Yani listenin ilk sırasında yer alan şirketi, satışlarına oranla en yüksek yatırım harcamasını gerçekleştiren şirket gibi düşünebilirsin.

Buna göre Borsa İstanbul’da ilk üç sırada Biotrend, Kontrolmatik ve Sasa, ABD borsalarında ise Schrodinger, Exelixis ve Incyte yer alıyor.

Eğer bu içeriği Midas uygulamasından okuyorsan hemen aşağıdan listede bulunan ilk sıradaki hisselere ulaşabilirsin. Listenin tamamına ABD Borsaları için buradan, BIST içinde buradan ulaşabilirsin.

Peki, bu liste senin için mi?

Eğer sen de;

  • Hırslı büyüme planlarına sahip şirketleri merak ediyor
  • Yatırımlarıyla geleceği hedefleyen şirketleri keşfetmek istiyor
  • Büyüme şirketlerine uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsan bu liste senin için olabilir.

Listeyi nasıl hazırladık?

Borsa İstanbul’da ve Amerikan borsalarında işlem gören şirketlerin yatırım harcamaları satışlarına oranlanmış ve çıkan rasyo, büyükten küçüğe doğru sıralanarak ilk 15 hisseye bu liste içerisinde yer verilmiştir.

Yatırımcıları yanlış yönlendirmemek adına, BIST için gayrimenkul ve turizm sektörlerindeki şirketler çıkarılmıştır. Piyasa değeri kısıtı ise en az 10 milyar TL olarak uygulanmıştır. 

ABD borsalarında ise araştırma marjı (Yatırım Harcamaları / Satışlar) 25%’ten küçük ve 100%’den büyük şirketler yatırımcıları yanlış yönlendirmemek adına hesaplamaya dahil edilmemiştir.

BIST listesi, 2023-06 bilanço dönemi verilerince hesaplanmıştır. ABD borsaları listesi ise 18.08.2023 tarihindeki güncel verilerle hesaplanmıştır. Her iki liste de 3 ayda bir yeni bilançolar açıklandıkça güncellenecektir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı