BIST Şirket Haberleri

Koç Holding’den 5 yılda 9,6 milyar Dolarlık Yatırım!

May 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Koç Holding’den 5 yılda 9,6 milyar Dolarlık Yatırım!

Koç Holding (KCHOL) 2023 yılının ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın birinci çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 150% artışla 16,77 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 6,71 milyar TL olarak açıklanmıştı.

Holdingin aynı dönemde kombine gelirleri yıllık 60% artışla 373,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Koç Holding’in gelirlerinin 147,4 milyar TL’lik kısmı enerji sektöründen, 113,4 milyar TL’lik kısmı otomotiv ve 50,0 milyar TL’lik bölümü finans sektöründen geldi.

Şirket dolar bazında ilk çeyrek konsolide cirosu 11,9 milyar dolar olarak kaydedildi. Holding yılın ilk çeyreğinde 691 milyon dolar kombine yatırım yaptı. Son 5 yıldaki yatırım miktarı 9,6 milyar dolara ulaştı.

2023 yılında holdingin temettü gelirleri yıllık 100%’ün üzerinde artışla 12,4 milyar TL oldu. Temettü gelirlerinin büyük çoğunluğu döviz veya dövize endeksli geliri olan şirketlerden elde edildi.

Holdinge bağlı şirketlerden Tüpraş 3 yıl sonra temettü ödemeye başlarken Yapı Kredi’de temettü ödemesi BDDK’nın 15% temettü dağıtım oranına göre yapıldı. Aynı zamanda Ford Otosan, Arçelik, Tofaş ve Türk Traktör’den de temettü dağıtımı yaptı.

Koç Holding’den 5 yılda 9,6 milyar Dolarlık Yatırım!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı