Borsa Haberleri

Koç Holding: Son 5 Yılda Yaklaşık 11,2 Milyar Dolar Kombine Yatırıma Ulaştık

April 19, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Koç Holding: Son 5 Yılda Yaklaşık 11,2 Milyar Dolar Kombine Yatırıma Ulaştık

Koç Holding (KCHOL), 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı düzenledi. Toplantıda konuşan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, 2023 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda açıklanan verilere göre Koç Topluluğu’nun ihracatı yaklaşık 25 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Rahmi Koç, kârlı ve sürdürülebilir büyüme fırsatlarını “titizlikle” değerlendirerek yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek “2023 yılındaki 3,7 milyar ABD doları yatırımla beraber son 5 yılda yaklaşık 11,2 milyar ABD doları kombine yatırıma ulaştık. Fortune Global 500’de geçen yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olduk” açıklamasını yaptı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ise hem mevcut hem de yeni alanlarda yatırım faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti. Arçelik ile Whirlpool’un Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini Arçelik kontrolü altında birleştirdiklerini anımsatan Koç konuşmasına şöyle devam etti:

“Tofaş (TOASO) da Stellantis ile Türkiye satış ve dağıtım şirketini satın almak üzere anlaşmaya vardı, Rekâbet Kurumu’nun onayı bekleniyor. Ford Otosan (FROTO), Avrupa’nın önde gelen elektrikli ticari araç üreticisi olarak yeni araç yatırımlarına devam ediyor. Diğer taraftan, yenilenebilir enerji yatırımlarımızı da sürdürüyoruz.”

“Paydaşlarımıza Değer Yaratma Hedefiyle Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz”

Dünya genelinde ortalama yaşam süresinin uzaması ve nüfus yaşlanması sebebiyle gelişen sağlık sektörüne yatırım yaptıklarını ve fırsatları değerlendirdiklerini belirten Koç, Yapı Kredi’de (YKBNK) ana hissedarlıklarının da devam ettiğini, 2023 yıl içerisinde hisselerin bir kısmını uluslararası kurumsal yatırımcılara sattıklarını vurguladı. Koç şöyle devam etti:

“Tat Gıda’daki paylarımızın satışını tamamladık. Daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki dönemde tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da yaptığı açıklamalarda tüm paydaşları için değer yarattıklarını ifade ederek elde ettikleri başarılarda değişimi kucaklayan bir kurumsal kültürü benimsemelerini sağlayan çok boyutlu dönüşüm programları olduğunu belirtti. Çakıroğlu “Bu programlar sayesinde geliştirdiğimiz dijital yetkinliklerle, çevik yönetim, veriye dayalı karar verme ve etkin kaynak kullanımı disipliniyle ve en önemlisi çağın yetkinlikleriyle donattığımız benzersiz insan kaynağımızla yarınlarda çok daha büyük başarılara ulaşacağımıza eminiz” değerlendirmesini yaptı.

Yönetim Üyeleri Belirlendi

Koç Holding’in yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Koç Holding 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda seçilen Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

 • Rahmi M. Koç – Şeref Başkanı,
 • Ömer M. Koç – Yönetim Kurulu Başkanı,
 • Ali Y. Koç – Başkan Vekili,
 • Semahat S. Arsel – Üye,
 • Caroline N. Koç – Üye,
 • İpek Kıraç – Üye,
 • Levent Çakıroğlu – Üye ve CEO,
 • Jacques A. Nasser – Üye,
 • Cem M. Kozlu – Bağımsız Üye,
 • Peter Martyr – Bağımsız Üye,
 • Michel Ray de Carvalho – Bağımsız Üye,
 • Ömer Önhon – Bağımsız Üye.

İhracat Yaklaşık 25 Milyar Dolar Seviyesinde

Koç Holding’in 60. Genel Kurulu’nda açıklanan verilere göre Holding, 2023’te en fazla yatırımı otomotiv sektöründe gerçekleştirirken, otomotivi dayanıklı tüketim ve enerji sektörleri takip etti.

Verilere göre Koç Topluluğu’nun Türkiye’deki özel sektör Ar-Ge yatırımlarının yaklaşık 7%’sini gerçekleştirildiği belirtildi. Kombine gelirleri Türkiye’nin GSYH’sine oranı yaklaşık 8% seviyesinde iken, ihracatı da Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık 7%’sini oluşturdu.

Koç Topluluğu’nun yurt dışı gelirleri, özellikle otomotiv ve dayanıklı tüketim şirketlerinin ihracat performansları ile yaklaşık 25 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Koç Holding: Son 5 Yılda Yaklaşık 11,2 Milyar Dolar Kombine Yatırıma Ulaştık

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT