BIST Şirket Haberleri

Koç Holding (KCHOL), 3. Çeyrekte 73,67 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

October 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Koç Holding (KCHOL), 3. Çeyrekte 73,67 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Koç Holding (KCHOL), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın üçüncü çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 75% artışla  73.67 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 42,02 milyar TL olarak açıklanmıştı.

Koç Holding’in 2023 yılı üçüncü çeyrekte toplam hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre 26% oranında artarak 677,05 milyar TL’ye yükseldi. 

Koç Holding (KCHOL), 3. Çeyrekte 73,67 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

🔍 Rakamlarla FAVÖK Performansı

Koç Holding, son çeyrek finansal sonuçlarına göre etkileyici bir performans sergiledi. Öne çıkan bilgilerden biri FAVÖK’ün (Faaliyet Kârı Öncesi Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) 3. çeyrekte gösterdiği artış oldu. 

Bir önceki çeyreğe kıyasla 67,7%’lik bir artış yaşanırken geçen yılın aynı çeyreğine göre bu oran 62,1%’e ulaştı. Bu da 80 milyar TL’lik bir değere tekabül ediyor.

2023’ün ilk 9 ayı boyunca, Koç Holding FAVÖK’ü geçen yılın aynı dönemine göre 46% artışla 163,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

📈 Marjda Gözle Görülür Artış

FAVÖK oranlarına paralel olarak, Koç Holding’in FAVÖK marjındaki artış da dikkat çekiyor. 3. çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre FAVÖK marjında 226 baz puanlık bir artış yaşandı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre bu artış 314 baz puan olarak kaydedildi, bu da marjın 26,3%’e ulaştığını gösteriyor. 2023 yılının toplamında ise FAVÖK marjı geçen yılın aynı dönemine göre 325 baz puan artarak 24,2% seviyesine ulaştı.

💼 Şirketin Gelir Dağılımı

Koç Holding’in son verilere göre gelir dağılımını incelediğimizde enerji sektörünün 591,29 milyar TL ile lider olduğunu görüyoruz. Otomotiv sektörü 404,4 milyar TL ile ikinci sırada yer alıyor. Dayanıklı tüketim 173,3 milyar TL ve finans sektörü gelirleri de 210,7 milyar TL ile dikkat çekiyor.

💰 Yatırım Başarısı

Koç Holding, yılın ilk 9 ayında 53,5 milyar TL’lik kombine yatırım yaptı. Şirketin son beş yılda gerçekleştirdiği toplam yatırımın 133,5 milyar TL olduğu bilgisi de paylaşıldı.

🚗 Grup Şirketler Büyümeye Devam Ediyor

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, grup şirketlerinin son 9 aylık performansına ilişkin açıklamalarda bulundu:

– Tüpraş, hissedarlarına ikinci bir temettü dağıtım kararı alarak yüksek kapasite kullanım oranıyla iç talebi karşıladı.

– Tofaş, FIAT markasıyla pazarda liderliğini sürdürdü.

– Otokar, ARMA 6×6 Zırhlı Personel Taşıyıcı araçları için 130 milyon avro değerinde sipariş aldı ve ALPAR adında yeni bir insansız kara aracını tanıttı.

– Ford Otosan, yeni nesil araçlarını Romanya’da tanıttı. Ayrıca Ford Trucks, yakıt hücre teknolojisi konusunda yeni projelerini duyurdu.

Koç Holding (KCHOL), 3. Çeyrekte 73,67 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP