Tesla

Kızıldeniz Gerilimleri Tesla’yı da Vurdu

January 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Kızıldeniz Gerilimleri Tesla’yı da Vurdu

Elektrikli araç devi Tesla (TSLA), Kızıldeniz’deki çatışmanın nakliye gemilerinin ulaşımlarını aksatmaya devam etmesi nedeniyle Avrupa’daki en büyük fabrikasında üretimi iki hafta boyunca durdurmayı planlıyor.

Tesla, jeopolitik gerilimlerin Çin ve diğer Asya ülkelerinden gelen parçalara bağımlı Avrupalı üreticiler için yeni bir tedarik zinciri krizi ihtimalini artırması ve parça eksikliği nedeniyle Berlin yakınlarındaki fabrikasında 29 Ocak’tan 12 Şubat’a kadar neredeyse tüm üretimi durduracağını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada “Uzayan nakliye süreleri tedarik zincirlerinde bir boşluk yaratıyor. Parça eksikliği nedeniyle Berlin-Brandenburg Gigafactory’deki araç üretimini askıya almak zorunda kaldık.” ifadeleri yer aldı.

Kızıldeniz’de son günlerde ivme kazanan ve ABD ile Birleşik Krallık’ın da dün dahil olduğu çatışmalar, nakliye şirketlerini farklı alternatifler aramaya zorlayarak Avrupa’daki fabrikalarda ihtiyaç duyulan parçaların teslimatını geciktiriyor. 

Bu aksaklık, pandemi Çin imalatını etkilediğinde aniden fabrikalar için kullanılamaz hale gelen, Çin’de üretilen temel bileşenlerin teslimatında yaşanan büyük kesintileri hatırlatıyor. 

O dönemde tedarik zincirleri, Asya’da üretilen ve ev aletlerinden otomobillere kadar neredeyse her alanda ihtiyaç duyulan yarı iletken sıkıntısı nedeniyle büyük bir darbe almıştı. 

Tesla’nın uyarısı, Avrupa imalatına yönelik tedarik zincirlerinde daha geniş bir kesintinin habercisiyse, bu, pandemiden ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ekonomik yansımalarından toparlanmaya çalışan bir bölge için daha fazla kötü haber anlamına gelebilir. 

Kızıldeniz Gerilimleri Tesla’yı da Vurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal