Borsa Yorumları

Kısa Vadeli Faiz Oranlarının Düşmesinden Faydalanacak Hisseler!

March 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Kısa Vadeli Faiz Oranlarının Düşmesinden Faydalanacak Hisseler!

Jefferies’ten yapılan açıklamaya göre, bankacılık krizinin ardından kısa vadeli faiz oranları düştüğünden dolayı çip hisselerinin de aralarında bulunduğu bir avuç hisse değer kazanacak.

Stratejist Sean Darby çarşamba günkü bilgilendirme yazısında, “Geçmişi bir rehber olarak kabul edersek, kredi marjları değişim gösterdikçe son dönemdeki mali huzursuzluklar kredilendirme koşullarını baskılamaya yeterli olacaktır. Bunun sonucunda FED istediğini almış olacak: yumuşak bir resesyon/yavaşlama.” ifadelerini kullandı.

Darby, “2 yıllık tahvil faizi, sıkılaştırma uygulamasının başlamasından bu yana ilk kez FED Fonları hedefinin altında işlem görüyor. Faiz eğrisinin aşağı yönlü bir rota izlemesini uzun vadede bir yükseliş potansiyeli olarak görüyoruz.” diye ekledi.

Stratejist, 2 yıllık tahvil faizindeki keskin düşüşün ekonomik koşulların kötüleşmesine işaret ettiğini vurguladı. 2 yıllık tahvil faizi dün 3,72% seviyesine kadar düştü. Bu nokta, 13 Eylül 2022’den bu yana kaydedilen en düşük seviye. Tahvil faizi o tarihte 3,505% seviyelerine kadar gerilemişti.

Diğer yandan 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise 3,388%’e düştü. Bu oran, 10 yıllık tahvil faizinin 3,365%’e kadar gerilediği 3 Şubat’tan bu yana kaydedilen en düşük seviye.

Darby yazısında, “ABD resesyon olasılığı göstergemiz katlanarak yükselmeye hazır görünüyor; diğer döngülerden çok da farklı değil.” ifadelerini kullandı.

Yine de, kısa ve uzun vadeli tahvil faizlerinin düşmesinden fayda sağlayacak hisseler olduğu görülüyor.

Jefferies ağırlıklı olarak teknoloji ve büyüme hisselerini; başka bir ifadeyle, faiz oranları yükseldiğinde ve değerlemeler çok düştüğünde en olumsuz etkilenen şirketleri öne çıkarıyor. Faiz oranlarının düşmesi halinde muhtemelen bu hisseler değerlenecek.

Jefferies’in listesinde Tesla (TSLA)’nın yeri ayrı! FED’in son faiz artırım kampanyasına giriştiği 2022’de elektrikli araç üreticisinin hisseleri 65% düşmüştü. Faiz oranlarının düştüğü bir piyasa ortamı, 2023’te yaklaşık 44% değer kazanan hisseleri ayağa kaldırabilir. Jefferies Tesla (TSLA)’yı “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Lam Research (LRCX) ve Advanced Micro Devices (AMD) gibi yarı iletken hisseleri de listede kendine yer buldu. 2022’de patinaj yapan LRCX yaklaşık 41%, AMD ise yaklaşık 55% değer kaybetmişti. Jefferies her iki hisse için de “AL” notu verdi. 2023’e baktığımızda LRCX yaklaşık 14% değer kazanırken, AMD 35% yükseliş kaydetti.

Jefferies’in raporunda, 2 yıllık tahvil faizinin düşmesinden fayda sağlayacak şirketler arasına Paycom Software (PAYC) ve havacılık şirketi TransDigm Group (TDG) de eklendi. Her iki hisseye de Jefferies’ten “AL” notu verildi. 2023’te Paycom 10% düşerken, TransDigm 9%’dan fazla değer kazandı.

Kısa Vadeli Faiz Oranlarının Düşmesinden Faydalanacak Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC