Borsa Haberleri

Kısa Analiz: NIO ve Çinli Elektrikli Araç Hisseleri Düşüşler Karşısında Güçlü Duruyor

September 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Kısa Analiz: NIO ve Çinli Elektrikli Araç Hisseleri Düşüşler Karşısında Güçlü Duruyor

Tek Solukta: Çin’de elektrikli araçların satışları arttıkça NIO, LI, XPEV gibi Çinli elektrikli araç üreticilerinin hisseleri de tüm olumsuz havaya rağmen güçlü bir duruş sergiliyorlar.

Tsunami: Dün açıklanan enflasyon verisinin ardından borsalar 4% ila 5%’lik düşüşlerle adeta bir tsunami dalgasının altında kaldı. Diğer yandan böyle bir felaket ortamında dahi bir grup hisse senedi bu dalgalara direnmeyi başardı.

$NIO, $LI, $XPEV: Özellikle Çinli elektrikli araç (EV) üreticilerinden Nio (NIO), Li Auto (LI) ve XPeng (XPEV) hisseleri dün 5%’ten fazla düşen NASDAQ karşısında dalgalara karşı direnerek kayda değer bir güç sergiledi. NIO günü 1% yükselişle tamamlarken LI de 2,8% yükseldi.

EV Yükselişte! Hisselerdeki bu gücün temel nedeni, Çin’in ağustos ayı otomobil satışlarındaki 32%’lik artışın yanı sıra yeni EV satışlarının da geçen yıla göre 100% artış göstermesi.

NIO

Teşvikler: Tabii EV sektöründeki bu büyümede Çin’in verdiği teşviklerin de payı oldukça büyük. Çin Hükümetinin sektöre yönelik sunduğu teşvikler arasında benzinle çalışan araçlarını bir elektrikli araç karşılığında değiştirmeleri gibi pek çok noktada EV’ler için teşvikler bulunuyor.

EV Bataryalarından Lityuma: Elektrikli araç sektörüne paralel olarak, bu araçların bataryalarında yoğun oranda kullanılan Albemarle (ALB) ve Piedmont Lithium (PLL) gibi bazı lityum hisselerinin de göreceli güç sergilemesi dikkat çekiyor.

Peki ya Faizler? Neredeyse her elektrikli araç üreticisi, sürekli olarak artan EV talebini karşılayabilmek adına yeterince lityum kaynağına ulaşmaya çabalarken, lityum madenciliği ile uğraşan bu şirketlerin de göreceli olarak FED’in faiz artırımlarından daha az etkilenmeleri bekleniyor.

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Top China EV Pick’ Eyes New Buy Point As Models, Markets Ramp Up

Kısa Analiz: NIO ve Çinli Elektrikli Araç Hisseleri Düşüşler Karşısında Güçlü Duruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı