Borsa Yorumları

Kimteks Poliuretan (KMPUR) Hisse Yorum – 2022

Ekim 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Kimteks Poliuretan (KMPUR) Hisse Yorum – 2022

Borsa İstanbul’un son zamanlarda dikkat çeken büyüme hisselerinden olan Kimteks Poliuretan, son 3 ay içerisinde yaklaşık 3 katına çıktı. Bu yazımızda KMPUR hissesini yorumlandı.

KMPUR Hisse Yorum

Kimpur, 2022’de 100 bin tonu aşması beklenen satış hacmi ile Türkiye’de lider bir konumda. Ayrıca dünyada en büyük poliüretan sistem üreticileri arasında. 

2026’ya kadar euro bazında gelirlerde %15, FAVÖK’te %16 yıllık bileşik büyüme hızı bekleniyor. 

İç pazarda fiyat yapıcı rolü var. İhracat oranları yaklaşık %26 seviyelerindeyken, 2022’nin ilk yarısında %31 seviyelerine kadar ulaştı. Önümüzdeki çeyrek dönemlerde ihracat oranının yükselmesi bekleniyor. Şirket, ihracatta global rakiplerinden pay alıyor. 

Kimteks Poliuretan (KMPUR) Hisse Yorum - 2022

Ocak 2023’de devreye girecek olan Düzce’de 17.015 m2’lik arazideki yeni tesisinde, şirketin yaptığı bu 15 milyon dolarlık yatırımı ile ilk aşamada 50 bin ton poliüretan üretimi, 5 bin ton kapasite “PET geri dönüşüm tesisi” ve 10 bin ton “eva granül hammadde” üretimi yapacak. 

Vergi teşvikinden faydalanılan bu tesis, 2023’de finansallara olumlu katkı yapacak. Yatırımcıların en çok takip edecekleri konu, şimdilik bu. İhtiyaç duyulan enerjinin %55’i fabrika ile birlikte devreye alınacak olan GES yatırımı ile sağlanacak. Şirketin temettü verimi önümüzdeki yıllarda artabilir.

-İbrahim Ethem Afacan

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti