Borsa Haberleri

Kilo Kaybı Tedavisindeki Atılımlar Gıda Şirketlerini Zora Sokabilir

August 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kilo Kaybı Tedavisindeki Atılımlar Gıda Şirketlerini Zora Sokabilir

Yeni zayıflama ilaçlarının istediğimiz kadar abur cubur yiyebileceğimiz ve yine de kilo verebileceğimiz anlamına geldiğini duymuş olabilirsin ama bu (maalesef) yanlış.

Yine de, GLP-1 agonistleri olarak bilinen yeni bir ilaç sınıfı sayesinde obezite ve aşırı kilonun doktorlar tarafından tedavi edilme biçiminde büyük bir değişim yaşandığı inkar edilemez. 

Bu ilaçlar, kilo kaybı konusunda daha başarılı ve önceki nesil obezite tedavilerine göre daha az yan etkiye sahip. Ancak söz konusu ilaçların hızla benimsenmesinin birçok ekonomik sektörde geniş kapsamlı sonuçlar doğurması bekleniyor.

👀 Bu tahminlerden biri de Morgan Stanley’den geldi. Analistler, 2035 yılına kadar ABD’de kalori tüketiminde 1,3%’lük bir düşüş öngörüyor ve bu değişimin yiyecek ve içecek endüstrisini yeni şartlara uyum sağlamaya zorlayacağını düşünüyor.

Raporun yazarlarından biri olan analist Pamela Kaufman, “ABD kalori tüketimi üzerindeki genel etki ılımlı olsa da, gıda endüstrisi halihazırda değişen tüketici tercihlerinden kaynaklanan yumuşak hacim büyümesiyle mücadele ediyor.” diyor ve ekliyor:

🔍 “Gıda endüstrisinin, kalori alımını azaltan bu ilaçların geniş çapta benimsenmesinden kaynaklanacak tüketici davranışlarındaki değişimleri ele alması gerekeceğine inanıyoruz. Bu da gıda kategorilerinde genel olarak daha düşük tüketime neden olacaktır ancak şekerlemeler, unlu mamuller ve tuzlu atıştırmalıklar gibi daha sağlıksız gıdalar üzerinde daha önemli etkileri olabilir.” 

🍫 Morgan Stanley raporunda; Hostess Brands (TWNK), Hershey (HSY), Campbell (CPB) ve Mondelez (MDLZ) gibi gıda şirketlerinin en fazla risk altında olan isimler olarak öne çıktığı belirtiliyor. 

Banka ayrıca tüketicilerin yeni alışkanlıklarının bir sonucu olarak fast-food zincirlerine ve kahve dükkanlarına yaptıkları harcamaları azaltmaları nedeniyle restoranlardaki talepte düşüş potansiyelini görüyor. 

🥗 Chipotle Mexican Grill (CMG) ve Sweetgreen (SG) gibi zincir restoranlar, ürünleri salatalar ve tavuk tahıl kaseleri gibi dışarıda yemek yerken daha sağlıklı seçenekler içerdiğinden, bu alanda daha iyi performans gösterebilir.

Kilo Kaybı Tedavisindeki Atılımlar Gıda Şirketlerini Zora Sokabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC