BIST Şirket Haberleri

Kervan Gıda’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi

May 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Kervan Gıda’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi

Kervan Gıda (KRVGD), Manisa’nın Demirci İlçesi, Sevinçler Köyü mevkiinde büyük bir adım atarak 325.000 metrekare arazi üzerine 25 MW kapasiteli güneş enerji santrali yatırımı gerçekleştiriyor. 1 Eylül 2023 tarihinde başlatılan bu yatırım, şirketin enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Güneş Enerjisi Santrali ve Elektrik Üretimi

Santralin 12,5 MW kapasiteli ilk bölümü devreye alındı ve elektrik üretimine başlandı. Geri kalan 12,5 MW’lık bölümün ise Haziran ayı içerisinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Santral tam kapasite çalıştığında, Kervan Gıda’nın Türkiye’deki tüm üretim tesislerindeki enerji maliyetlerini karşılaması amaçlanıyor.

Mali Tasarruf ve Finansal Etkiler

Tam kapasitede çalışan santral ile yıllık yaklaşık 150 milyon TL elektrik gideri tasarrufu sağlanması öngörülüyor. Bu tasarrufun, şirketin faaliyet karı öncesi amortisman ve vergi (FAVÖK) ile net kârına olumlu katkıda bulunması bekleniyor.

Diğer Stratejik Yatırımlar

Şirket, ayrıca Manisa İli Gördes İlçesi ve Burdur İli Kemer İlçesi’nde toplam 418.320 metrekare büyüklüğünde sahip olduğu arazisinin önümüzdeki süreçte gelir getirici şekilde değerlendirmeyi planlıyor.

Kervan Gıda'dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP