BIST Şirket Haberleri

Kervan Gıda’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi: 20,7 Milyon Dolarlık Yatırım

Eylül 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kervan Gıda’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi: 20,7 Milyon Dolarlık Yatırım

Kervan Gıda, dünyada kendi kategorisinde ilk 5 şirket arasında yer alıyor ve sürdürülebilirlik ile kârlılık ekseninde büyümeye devam ediyor. Şirket, bu kapsamda son olarak Manisa, Demirci’de bulunan bir arazi üzerinde fotovoltaik güneş enerji santrali kurma kararı aldı.

Yatırımın Detayları 📊

Şirket, 325 dönümlük bir arazi üzerine 25.000 kWp kapasiteli bir güneş enerjisi santrali kurmak için MV Grup Danışmanlık Mühendislik İnşaat Limited Şirketi ile anlaşma imzaladı. Toplam yatırım bedeli, arazi ve santral yapım maliyeti dahil 20,7 milyon dolar olacak.

Zaman Çizelgesi ve Hedefler 🗓️

İlgili santral, 2024 yılı ocak ayından itibaren kademeli olarak devreye alınacak ve Haziran 2024’te tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak. Santral devreye girdiğinde, şirketin Türkiye’deki üretim tesislerinin enerji maliyetlerini tamamen karşılaması hedefleniyor. 

Tasarruf ve Gelir 🤑

Bu yatırımla birlikte, şirket yıllık yaklaşık 5 milyon Amerikan Doları (yaklaşık 130.000.000 TL) elektrik gideri tasarrufu yapmayı planlıyor. Bu tasarruf, şirketin yıllık konsolide FAVÖK marjına 170 baz puan seviyesinde bir katkı sağlayacak.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP