Borsa Haberleri

Kervan Gıda (KRVGD), Depo Yatırımı İçin ABD’de Arsa Alım Anlaşması İmzaladı

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Kervan Gıda (KRVGD), Depo Yatırımı İçin ABD’de Arsa Alım Anlaşması İmzaladı

Kervan Gıda (KRVGD), 100% bağlı ortaklığı Kervan USA LLC’nin kurmuş olduğu 100% bağlı ortaklığı Kervan Properties LLC’nin ABD’de depo yatırımı için arsa alım sözleşmesi imzaladığını açıkladı.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamaya göre anlaşmanın süresi 120 gün. Açıklamada, arsa satışının gerçekleşmesinin bu süre içerisinde Kervan Properties LLC’nin finansman kuruluşlarından projeye ilişkin finansman bulunmasına bağlandığı ifade edildi.

Projenin finansmanı için finansal kuruluşlarla görüşmelerin devam ettiği belirtilen açıklamada, satın alım bedelinin yaklaşık 8,5 milyon dolar olacağı ifade edildi. Söz konusu arsaya ilişkin olarak bilgiler de verilen açıklamada, arsanın; 70 bin metrekare olduğu, üzerine yapılacak deponun maliyetinin ise 9 milyon dolar olmasının beklendiği belirtildi. Açıklamaya göre yapım işi için müteahhitlerle görüşmeler devam ediyor.

2025 Mayıs’ta Bitmesi Bekleniyor

Yapım aşamasına ilişkin olarak verilen bilgiye göre de ilk etapta deponun kapalı alanı yaklaşık olarak 8 bin 300 metrekare olacak. Ek olarak daha sonradan 2 bin 200 metrekarelik bir kapalı alan inşaatına daha izin verilecek. Mevcut planlara göre depo inşaatının 2025 yılı mayıs ayında bitirilmesi planlanıyor.

Dış Finansmanların Vadesi 25 Yıl Olacak

Şirketin yaptığı açıklamaya göre görüşmelerin devam ettiği finansman opsiyonlarının vadesinin 25 yıl olması planlanıyor.

Açıklamada ayrıca “Finansal durum tablosu (bilanço) tarafında inşaat maliyetlerinden kaynaklı oluşacak borçlanma tutarı, tahakkuk eden bedele göre peyderpey bilançoya dahil edilecektir” denildi.

Açıklamanın devamında ise projenin şirkete sağlayacağı faydaya ilişkin şu bilgiler yer aldı:

“2025 yılının temmuz ayında halihazırda kullandığı kiralık depo ile sözleşmesi bitecek olan Kervan USA LLC, bu yatırımla birlikte aylık depo kira giderinden tasarruf edecek ve depo kirası olarak ödeyeceği tutarla benzer bir tutar ödeyerek kendi deposuna sahip olacaktır.”

Kervan Gıda (KRVGD), Depo Yatırımı İçin ABD'de Arsa Alım Anlaşması İmzaladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP