BIST Şirket Haberleri

Kendi Zirvelerine Uzak Hisseler (BIST100)

June 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Kendi Zirvelerine Uzak Hisseler (BIST100)

Yılbaşından bu yana borsada yaşanan genel yükseliş sürecinde, pek çok hisse önemli ölçüde değer kazandı. Ancak, bazı hisseler için durum farklı oldu. Bu hisseler, zirve noktalarını test ettikleri bölgelerden yüksek oranda geri çekilmeler yaşadı. Borsanın genel yükselişi sırasında bu hisseler, yükseliş trendine katılamayıp, tepe noktalarından sürekli uzaklaşan bir profil çizdi.

Biz de bu içeriğimizde BIST 100 endeksinde işlem gören hisselerin zirvelerine göre getiri oranlarını inceledik.

Zirvesine uzak hisseler hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilsen yazının sonunda senin için hazırladığımız bilgilendirme yazısına göz atmayı unutma! Hazırsan başlayalım…

BIST 100 Hisselerinin Zirvesine Göre Getiri Oranları 🎯

Agrotech (AGROT) -64.75%

Reeder Teknoloji (REEDR) -51.72

Borusan Yatırım (BRYAT) -49.25

Kaleseramik (KLSER) -46.98

Europower Enerji (EUPWR) -46.19

Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları (SAYAS) -45.34

Cw Enerji (CWENE) -41.07

Alfa Solar Enerji (ALFAS) -40.97

QUA Granite (QUAGR) -39.57

SDT Uzay (SDTTR) -39.57

(Listede yer alan şirketler 2 Ocak – 5 Haziran tarih aralığı baz alınarak hazırlanmıştır)

Zirvesine Uzak Hisseler Nedir? ℹ️

“Zirvesine uzak hisseler” terimi, hisse senetleri piyasasında kullanılan bir ifadedir ve bir hisse senedinin geçmişte ulaştığı en yüksek fiyat seviyesinden şu anki fiyatının ne kadar uzak olduğunu gösterir. Bu terim genellikle yatırımcıların bir hissenin potansiyel büyüme fırsatını değerlendirmek için kullandıkları bir göstergedir.

Bir hisse senedinin zirvesine uzaklığı, genellikle şu anki piyasa fiyatının, tarihi zirve fiyatından yüzdesel olarak ne kadar düşük olduğunu ifade eder. Örneğin, bir hisse senedinin tarihi zirvesi 100 TL iken şu anki fiyatı 80 TL ise, bu hisse 20% zirvesine uzaktır.

Nasıl Yorumlanır? 🤔

Yatırımcılar bu bilgiyi, hissenin fiyatının düşük olup olmadığını ve yükselme potansiyelinin olup olmadığını değerlendirmek için kullanabilirler. Ancak, bir hisse senedinin zirvesine uzak olması, otomatik olarak iyi bir yatırım olduğu anlamına gelmez. Hisse senetlerinin zirvelerine uzaklığı analiz edilirken, şirketin finansal sağlığı, sektördeki konumu, ekonomik koşullar ve piyasa trendleri gibi çeşitli faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kendi Zirvelerine Uzak Hisseler (BIST100)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finnet