BIST Şirket Haberleri

Katmerciler Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

March 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Katmerciler Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Türkiye araç üstü ekipman sektörünün lideri, zırhlı kara araçları üreticisi Katmerciler (KATMR)’in, geçtiğimiz hafta bedelli sermaye artırımı SPK tarafından onaylanmıştı. Bugün başlayacak olan sermaye artırımı sürecine gelin birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

KATMR, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 652 milyon TL olan mevcut sermayesini 1 milyar 076 milyar TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 424 milyon TL’lik kısmı 65% bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

KATMR 65% oranında bedelli sermaye artırımı 15 Mart Çarşamba tarihinde gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 29 Mart Çarşamba tarihine kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak İçin Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 12 Mart tarihinde KATMR hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bedelli sermaye artırımı için yatırım hesabında, her hisse başına 0,65 TL katılma payı ödemesi için yeterli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

15 Mart tarihinde Midas yatırım hesabında KATMR hissesine sahip olan kullanıcılar, 65% oranında KATMR.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecekler. 

Bir örnek vermek gerekirse:

12 Mart günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet KATMR hissesi olan yatırımcı, 15 Mart tarihinde 10 Adet KATMR.R rüçhan kuponuna sahip olacaktır. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilirsin veya takas gününü bekleyerek 17 Mart günü haklarını kullanarak 16,5 adet Katmerciler hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de 1 adet KATMR hissesi için 0,65 TL katılma payı tutarını 29 Mart tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen (adet * 0,65) TL pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde Midas, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adeti Ne Olacak?

1 adet Katmerciler (KATMR) hissene, 65% bedelsiz gerçekleştiğinde 0,65 adet ek hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken, sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

Katmerciler Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı