Borsa Yorumları

Karşılaştırmalı Analiz: Apple mı, Microsoft mu?

December 13, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Karşılaştırmalı Analiz: Apple mı, Microsoft mu?

Bu yıl hem Apple (AAPL)’ın hem de Microsoft (MSFT)’un hisse fiyatları büyük değer kaybetti. Yatırım uzmanına göre bu iki hisseden biri, dipten alma arayışında olan yatırımcılar için en uygun tercih. 

Varlık yönetim firması Pure Value Metrics yatırım direktörü Richard-Mark Dodds, “Biz net bir şekilde Microsoft (MSFT)’u destekliyoruz” dedi. Majör piyasaların büyük çoğunluğu ayı piyasasına teslim olmuş durumdayken bile, kendi fonlarının bu yıl olumlu bir getiri sağladığını belirtti. 

İsviçre merkezli kurumun fon yöneticisi, son mali yılda 90 milyar dolarlık hisse geri alımı gerçekleştiren Apple (AAPL)’ın, 30 milyar dolarlık geri alım yapan Microsoft (MSFT)’a kıyasla görece daha iyi performans gösterdiğini aktardı.

Apple (AAPL) hisseleri bu yıl 20% değer kaybederken, Microsoft (MSFT) 27% düşüş kaydetmişti.

Dodds bu durumun, Apple (AAPL)’ın altta yatan zafiyetini maskelediğine inanıyor. 

Hisse geri alımları sebebiyle Apple (AAPL)’ın toplam özkaynak varlığı, 2017’deki 134 milyar dolarlık zirve seviyesinden 51 milyar dolara düşmüş durumda. Ancak şirket bu geri alımları gerçekleştirebilmek için gelirlerini aşan oranda borçlanmaya devam ediyor. Aynı dönemde Microsoft (MSFT)’un toplam özkaynak değeri 47% büyüyerek 166 milyar dolara ulaştı.

Apple (AAPL)’ın geri alım yoluyla hisse varlığını daha fazla artıramama olasılığını dile getiren Dodd, “Bu gidişle bilanço tablosu engeline takılacaklar” dedi. 

Daha önce Credit Suisse genel müdürü olan Dodds, S&P 500’ün yaklaşık 7%’sini teşkil eden Apple (AAPL)’ın sendelemesi halinde bundan endeksin etkileneceğini de ileri sürdü. 

Dodds diğer yandan Microsoft (MSFT)’un daha iyi bir yatırım olduğunu düşünmesine sebep olan bazı hamlelerinin de altını çizdi. 

Windows işletim sisteminin mucidi, iş segmentini geliştirmek adına son mali yılda yaklaşık 45 milyar dolar yatırım yaptı. Buna karşılık Apple (AAPL)’ın yaptığı yatırım miktarı ise 11 milyar dolar. 

Microsoft (MSFT)’un pazartesi günü duyurduğu 4%’lük London Stock Exchange yatırımının, şirketin bulut segmentini geliştirmeye yönelik uzun vadeli stratejisinin bir kanıtı olduğunu söyleyen Dodds, “Bulut hizmet sektöründe halihazırda böylesine yoğun bir rekabet varken, önümüzdeki 10 yıl için bulut müşterisi LSE’ye odaklanmak bana göre oldukça zekice” ifadelerini kullandı.

Yatırım direktörü ayrıca, iş çeşitliliği daha geniş olan Microsoft (MSFT)’un küresel büyümede meydana gelebilecek bir yavaşlamadan daha az hasarla çıkabileceğine inanıyor. Apple (AAPL)’ın büyümeyi sürdürmek adına son derece kârlı ancak çok da çeşitli olmayan gelir akışlarına güvendiğini aktaran Dodds sözlerini şöyle sürdürdü: “Apple (AAPL)’ın büyümesi ve kârlılığı, faal olduğu hizmet sektörünün büyümesine bağlı; ancak bu iş kolundaki büyüme umulduğu kadar güçlü değil.” 

Bu öngörü, CNBC’nin geçen haftaki “Street Signs Asia” programına katılan ve Apple (AAPL) için büyümenin “giderek, çok ama çok daha zor olacağına” inandığını ifade eden Pella Funds Management yatırım direktörü Jordan Cvetanovski tarafından da dile getirilmişti. 

Yatırım direktörü, “Apple 13 üzerine bir Apple 14 almayı bir tür zorunluluk olarak gören tüketici davranışının süreceğine çok fazla güveniyorlar” demişti.

Karşılaştırmalı Analiz: Apple mı, Microsoft mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC