Borsa Haberleri

Karsan Otomotiv, Hidrojen Yakıtlı Otobüslerini Avrupa’da Teste Çıkaracak

Karsan Otomotiv, Hidrojen Yakıtlı Otobüslerini Avrupa’da Teste Çıkaracak
Google News Icon Takip Et

Karsan Otomotiv (KARSN) CEO’su Okan Baş, şirketin faaliyetlerine ve alternatif kaynaklı araç teknolojilerine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Baş, hidrojen yakıtı ile çalışan otobüslerini önümüzdeki haftalarda Avrupa’da teste çıkaracaklarını belirtti.

Dünya genelinde büyük şehirlerde kirlenmenin ana kaynağı olan ulaşımın etkisinin hafifletilmesi için toplu ulaşıma teşvik çalışmaları olduğunu belirten Baş, sektörde 3 alana odaklandıklarını belirterek “Bunların başında şehir taşımacılığında elektrikli otobüslerle öncü olmak, ikincisi otonom olarak adlandırılan sürücüsüz otobüsleri geliştirmek, üçüncüsü ise hidrojen yakıt pilli otobüsleri piyasaya kazandırmak” dedi.

Dünya genelinde hidrojenli araç pazar payının 10%’a çıkacağını öngördüklerini dile getiren Baş’a göre 2030’da dünya pazarı 300 bin ise bunun 30 bini hidrojenli olacak. Şirketin bu konudaki çalışmalarına değinen Baş şöyle konuştu:

“Biz de özellikle 2018’in sonundan başlayarak ilk 3 yılda bütün otobüslerimizi elektrikli hale getirdik. Yani 6 metreden 18 metreye kadar bütün ürünlerimiz elektrikli şehir otobüsü olarak 2021’in sonunda devreye girdi.”

“Avrupa’daki Elektrikli Otobüs Sayımız 1000’e Ulaştı”

Baş, Avrupa’daki otobüs markaları içerisinde ilk sırada olduklarını ve dünyada elektrikli otobüs konusunda pazarın büyüdüğünü belirterek şöyle devam etti:

“Avrupa’daki otobüs markaları içinde ilk sıradayız. Dünyada elektrikli otobüs konusunda pazar büyüyor. Otobüs tarafında 30-40’larda olan satış sayımız, 300-350’lere çıktı, geçen senenin sonu itibarıyla Avrupa ve Amerika’da dolaşan elektrikli otobüs sayımız 1000’e ulaştı”

Okan Baş, elektrikli otobüste Avrupa’da şirketin pazar payının 6%’lara yükseldiğini ifade etti.

Otonom araçlarla ilgili “ciddi” yatırımları olduğunu ifade eden Baş, Karsan’ın şu anda Avrupa ve Amerika’da biletli yolcu taşıyabilen tek sürücüsüz otobüs markası olduğunu belirtti. Baş “Norveç’te, Stavanger şehri içinde iki yılı aşkın süredir biletli yolcu taşıyoruz ve sürekli de gelişiyoruz. Bu alanda bir adım önde olmayı hedefliyoruz” dedi.

“Hidrojen Yakıtlı Otobüslerimizi Avrupa’da Teste Çıkarıyoruz”

Hidrojen yakıtlı araçlarını Gaziantep’te test ettiklerini ve Türkiye’de 6 belediyenin toplu taşımada hidrojenli araçlar üzerine fizibilite çalışmaları yaptığını ifade eden Baş, önümüzdeki haftalarda hidrojenli otobüsleri Avrupa’da teste çıkaracaklarını belirtti.

Baş şöyle konuştu:

” Önce Lüksemburg’da, sonra İtalya’da ihalelere giriyoruz. Hidrojen yakıtlı şehir içi otobüslerinde de pazarda iyi bir noktaya gireceğiz. Artık Avrupa’da bir ihale çıktığı zaman Karsan ismi bütün belediyelerin ajandasına girebiliyor. Pazar penetrasyonumuzu sürekli artırmaya çalışıyoruz. Uzak Doğu’ya bile gitmeye başladık. Geçen sene sonunda Japonya’da ürün tanıtımlarımızı yaptık, 6 metrelik elektrikli aracımızı tanıttık. Orada testlerimiz devam ediyor. Yeni araçları alan belediyelere teslimatlarımız başlıyor. Bunlar, Karsan’ın orta ve uzun vadede bir dünya markası olması yolunda hepimizi gururlandıran, bize büyük enerji veren süreçler.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT