Borsa Haberleri

Kardemir’den (KRDMD) 5 Yılda 1,5 Milyar Dolar Yatırım Planı

Şubat 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Kardemir’den (KRDMD) 5 Yılda 1,5 Milyar Dolar Yatırım Planı

Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMD), ham çelik üretimini yıllık 2,5 milyon tondan 3,5 milyon tona çıkarma hedefi kapsamında 5 yılda toplamda 1,5 milyar dolarlık yatırım planlıyor.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, 1,5 milyar dolarlık yatırımda, demir, stratejik ürün alaşım ve teknolojiye yönelik yatırımların öncelikli olduğunu vurguladı.

Bu süreçte kontrol mekanizması ile yarı mamul ve nihai mamul kaliteli teknolojiler ve niteliklerinin sürekli iyileştirileceğini dile getiren Demir, bu sayede operasyonel verimliliğin de artacağını ifade etti.

Liman ve Demiryolu İşletmeciliği Planı

Lojistik kısıtlamaların aşılması ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Demir, lojistik master planı hazırlayacaklarını ve alternatif taşıma kanallarının ortaya konulacağını söyledi. Demir ayrıca alternatif taşımacılık için liman ve demiryolu işletmeciliği projeleri olduğunu ve bu kapsamda stratejik ortaklıklar kurmayı düşündüklerini ifade etti.

Özel demiryolu taşımacılığı işletmesi olma yolunda aldıkları karardan bahseden Demir, bunun onay sürecinin iki yıl içinde tamamlanmasını öngördüklerini anlattı.

Çevreye 40 Milyon Dolar Bütçe

Şirketin mali yapısının güçlendirilmesinin sürdürülebilirlik açısından önem arz ettiğini belirten Demir, “Kardemir’in sürdürülebilir rekabet gücünü artıracak etkin finansal sistem yapısı geliştirilecek, maliyet azaltıcı ve karlılık artırıcı faaliyetler ile mali yapısının güçlendirilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Demir, şirketin yatırımları ile kazanç potansiyelini ortaya koyarak Borsa İstanbul’da yatırımcı çekmeye devam edeceğini belirtti. Demir “2024 yılında çevre yatırımlarımıza yaklaşık 40 milyon dolar bütçe ayrılmıştır” dedi.

Demiryolu sektöründe ray ve tekerlek üretiminde tek şirket olduklarını hatırlatan Demir, “Şirketimiz, geliştirmekte olduğu ürünlerde de yol haritasını sektör temsilcileriyle birlikte oluşturacaktır. Sürdürülebilirliği sağlayacak yeşil çelik stratejilerini ortaya koyacak Yeşil Çelik Strateji Yol Haritası son haline getirilecektir.” diye konuştu.

“250 MW Yenilenebilir Enerji Üretimine Ulaşmayı Hedefliyoruz”

Demir, şirketin 2030 yılına kadar karbon emisyonunu 15% azaltmayı ve 2053’e kadar karbon nötr bir tesis olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin yatırımlarlardan da bahseden Demir, 2026 sonuna kadar 250 MW yenilenebilir enerji üretimine ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

Şirketin bağlı ortaklık yapısının da yeniden gözden geçirileceğini ifade eden Demir, şirketlerin mühendislik kabiliyetlerini ön plana çıkaran kuruluşlar haline getireceklerini bildirdi. Demir söz konusu planlara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Kardökmak’ı demir çelik sektörünün Ar-Ge mühendislik, tasarım ve Ür-Ge firması haline getirmeyi, Erbatlı’yı yeni ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanında uzmanlaştırmayı, Karçel’i ise yapısal çelikte imalat, montaj ve tesis kurulumunda bir çelik servis merkezi kurulumuyla beraber daha da etkin ve yetkin hale getirmeyi hedefliyoruz.”

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim Gazetesi

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti