Bültenler

Kanıt Niteliğinde İstihdam Verisi! Resesyon Var Mı?

August 5, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Kanıt Niteliğinde İstihdam Verisi! Resesyon Var Mı?

Borsa ve Yatırımcılar

Resesyon ihtimali azaldı mı? JPMorgan stratejistleri, piyasaların resesyon ihtimalinin düştüğünü fiyatladığını dile getirdi. Stratejistlerin hisse, tahvil, emtia ve para piyasalarındaki fiyatlamaları değerlendiren modeline göre ABD resesyon ihtimali, haziran ayındaki 50%’den temmuz’da 40%’a geriledi. Modele göre S&P 500’deki resesyon ihtimali haziranda 91% olarak fiyatlanırken, temmuzda 51% olarak fiyatlanmaktadır.

Kanıt Niteliğinde İstihdam Verisi! Resesyon Var Mı?

Bugün açıklanacak istihdam verileri ABD’de resesyon ihtimalinin azalıp azalmadığına yönelik en büyük kanıtı sunacak diyebiliriz. Özellikle de Powell ve Yellen’ın istihdama işaret eden resesyon açıklamalarından sonra pozitif görünümde bir istihdam verisi ekonominin resesyonda olmadığına dair güçlü bir kanıt sunarken, bu durumun FED’in faiz artırımları konusunda elini rahatlatacağı da değerlendiriliyor.

Ekonomik veriler: ABD’de geçtiğimiz gün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları 260 binle beklentilerin üzerinde arttı. Ülkede dış ticaret açığı ise haziranda aylık 6,2% azalışla 79,6 milyar dolara inerek 6 ayın en düşük seviyesini gördü. 

ABD tarafından gelen son ekonomik veriler istihdam piyasasının sıcak olmadığına işaret etse de, ticaretin üçüncü çeyrekte ekonomik büyümeye katkıda bulunacağı sinyalini verdi. Haftanın en önemli verisi ise bugün TSİ 15.30’da açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri olacak.

 • Verilere dair beklentiler, tarım dışı istihdam artışının yavaşlayacağına, ancak işsizlik oranının 3,6%’da sabit kalarak karışık sinyal vereceğine işaret ediyor. 

Biden’dan enflasyonla mücadele: Biden, “Enflasyonu Düşürme Yasası” tasarısını görüşmek üzere General Motors, Cummins, AFL-CIO, Kaiser Permanente, UAW, Carrier ve Ameren şirketlerinin üst yöneticileriyle çevrimiçi bir toplantıda bir araya geldi. 

 • Başkan Biden, “Enflasyonu Düşürme Yasası, reçeteli ilaç fiyatlarını ve sağlık sigortası primlerini düşürecek, istihdam ve ekonomik fırsat yaratacak temiz enerjiye yatırım yapacak, bütçe açığını azaltacak ve kurumlar vergisi kanunumuzda sağduyulu reformlar yapacak.” ifadelerinde bulunarak yasanın kongreden geçirilmesi için çağrıda bulundu.

ABD’de Maymun Çiçeği telaşı: Dünya Sağlık Örgütü 23 Temmuz’da maymun çiçek hastalığını en yüksek uyarı seviyesi olan “uluslararası endişe verici bir halk sağlığı acil durumu” olarak ilan etti. Çarşamba günkü verilere göre ABD’de vakaların 6.600’ü geçtiği açıklandı. Geçtiğimiz gün, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı, maymun çiçeği virüsü sebebiyle  ABD’de halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini duyurdu.

Tesla hissedar toplantısı ve Musk Tahminleri: 2022 Tesla hissedarları toplantısında CEO Elon Musk, makroekonomi ve hisse geri alım olasılığı da dahil olmak üzere çeşitli konulara değindi. Kaynak

 • Ayrıca Tesla hissedarları gerçekleşen toplantıda şirketin önerilen 3:1 hisse bölünmesini onayladı.
 • Musk, Tesla’nın 2030 yılına kadar yılda 20 milyon araç üretmeyi hedeflediğini ve bunun her bir fabrikanın yılda 1,5 milyon ile 2 milyon adet ürettiği yaklaşık bir düzine fabrika alacağını düşündüğünü söyledi.
 • Musk, Cybertruck’ın hala gelecek yıl için planlandığını, ancak şirket 2019′da deneysel kamyoneti piyasaya sürdüğünde verilen spesifikasyonlara ve fiyatlara sahip olmayacağını söyledi.
 • Musk, “makroekonomik tahminler yapmak felaket için bir reçetedir” diye şaka yaptı, ancak yine de “en yüksek enflasyonu geride bıraktığımızı” ve muhtemelen yaklaşık 18 ay sürecek “nispeten hafif bir durgunluk” göreceğimizi tahmin etti.
 • CEO, ekonomik analizini, Tesla’nın elektrikli araçlar yapmak için ihtiyaç duyduğu malzeme ve mallar için ödeme yapmasının istendiği emtia fiyatlarına dayandırdı.
Kanıt Niteliğinde İstihdam Verisi! Resesyon Var Mı?

Korku: Piyasada etkisi azalan ABD-ÇİN gerginliği sonrası, piyasa duyarlılığı halen korku bölgesinden “Nötr” bölgeye yükselmiştir. 

Hisseler

Meta Platforms (META), ikinci çeyrek kazanç raporu sonucu nakit akışında ve hisse fiyatında azalma olması sebebiyle tahvil ihraç etme kararı aldı. Piyasada tahvillere gelen talep 30 milyar dolara ulaştı. Dört dilimde 10 milyar dolar büyüklükle gerçekleştirilen ihraçta 40 yıl vadeli menkul kıymetin getirisi ABD Hazine tahvil getirisinin 165 baz puan üstünde fiyatlandı. Kaynak

AMC Entertainment (AMC), perşembe günü, tüm adi hissedarlara imtiyazlı hisseler şeklinde temettü dağıtmayı planladığını söyledi. Kaynak

 • Şirket, bu tercih edilen öz sermaye birimlerini New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “APE” sembolü altında listelemek için başvuruda bulundu.
 • Şirket, yeni hisse sınıfının mevcut adi hisse senetleriyle aynı oy haklarını taşıdığını söyledi.

Alibaba (BABA), perşembe günü beklentileri aşan mali birinci çeyrek kazançlarını bildirdi ve hisse senetlerini yükseltti. Kaynak

 • Çeyrekte, Alibaba, Çin’de büyük şehirlerin kilitlenmesine ve ikinci çeyrekte durgun bir Çin ekonomisine yol açan Covid’in yeniden canlanması da dahil olmak üzere bir dizi ters rüzgarla karşı karşıya kaldı.
 • Alibaba CEO’su Daniel Zhang bir basın açıklamasında, “Nispeten yavaş bir Nisan ve Mayıs’ın ardından, Haziran ayında işletmelerimizde toparlanma işaretleri gördük” dedi.

Virgin Galactic, uzay turizmi uçuşlarının başlamasını, taşıyıcı uçaklarının yenilenmesindeki gecikmeleri gerekçe göstererek erteledi. Kaynak

 • Şirket, ticari hizmetin en son gerilemesinde 2023′ün ikinci çeyreğine geri döndüğünü duyurdu.
 • İkinci çeyrekte düzeltilmiş FAVÖK zararını 93 milyon dolar olarak açıkladı.

Beyond Meat (BYND), 2022 gelir tahminini düşürdü ve işgücünü 4% azaltacağını duyurdu. Kaynak

 • Şirket, revize görünüm için enflasyon, artan faiz oranları ve durgunluk endişelerini belirtti.
 • Şirketin net satışları da 1,6% düşüşle 147 milyon dolara düştü ve net zararı arttı.
 • CEO Ethan Brown yaptığı açıklamada, şirketin eti taklit eden bitki bazlı ürünlerle toplu pazar tüketimine girmesine atıfta bulunarak, “İlerlemenin beklediğimizden daha uzun sürdüğünü biliyoruz” dedi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Kanıt Niteliğinde İstihdam Verisi! Resesyon Var Mı?
 • Altın: Resesyon fiyatlamaları altın fiyatlarını bir ayın en yüksek seviyesine taşırken altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün açıklanacak istihdam verilerinde olacak. Ayrıca altın, zayıflayan dolar ve düşen ABD tahvil getirilerinden güç bularak 20 haziran’dan bu yana 6% değer kazandı. 
 • İstihdam verileri tarafından gelecek pozitif bir ver,i resesyona ilişkin ılımlı bir hava yaratacakken istihdamda görülen zayıflık resesyon söylemlerini daha da artıracaktır. Güvenli liman olma özelliği sayesinde altın, resesyon dönemlerinde iyi performans gösterebilecek bir yatırım aracı olma özelliği taşır.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Küresel ekonomik yavaşlamanın talep üzerindeki etkilerine yönelik fiyatlamalar petrol fiyatının (Brent) 94 dolar seviyelerine çekilmesine sebep oldu.
 • Resmi verilere baktığımızda, ham petrol stoklarının yükselirken ve ABD benzin tüketiminin gevşediği belirtilebilir. Bu da resesyonun petrol üzerinde etkili olduğu endişelerini körüklüyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş, Suudi Arabistan’ın fiyatları yükseltmesine ve OPEC+’ın sınırlı üretim artışına rağmen geldi.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Kanıt Niteliğinde İstihdam Verisi! Resesyon Var Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı