Google

Kaliforniya, Otonom Araçlar için Daha Sıkı Kontroller İstiyor

February 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Kaliforniya, Otonom Araçlar için Daha Sıkı Kontroller İstiyor

Kaliforniya milletvekilleri ve işçi sendikaları, General Motors (GM) ve Alphabet’in (GOOGL) sürücüsüz taksilerinin karıştığı kazaların ardından artan güvenlik endişeleriyle, insan sürücüsü olmayan otonom araçlara izin verilmemesi için çağrıda bulundu. 

Alphabet’e ait bir robot taksi olarak bilinen Waymo, cumartesi günü Çin Yeni Yılını kutlayan insanlar tarafından kundaklandı ve ABD’de sürücüsüz araçlara yönelik şimdiye kadarki en yıkıcı saldırıya işaret etti. 

Kaliforniya, Otonom Araçlar için Daha Sıkı Kontroller İstiyor

Söz konusu saldırı, geçen hafta bir Waymo aracının şehir kavşağında bir bisikletliye çarpmasının ve ekim ayında GM’ye ait Cruise robot taksinin bir yayaya çarparak altı metre sürüklediği büyük bir kazanın ardından geldi.

Cruise, biri Adalet Bakanlığı tarafından olmak üzere çok sayıda soruşturmayla karşı karşıyayken, Waymo olayları şehir polisi tarafından araştırılıyor. 

Bu eylemler, kazaların ardından halkın öfkesinin arttığı San Francisco’da robot taksilerin karşı karşıya kaldığı kaotik ortamı yansıtıyor. Eyalet milletvekilleri, iki yasa tasarısı ile daha sıkı kontrol istiyor. 

Otonom araçlara izinler ve bu araçlara yönelik yasaların uygulanması üzerinde şehirlere kontrol sağlayacak bir tasarıyı destekleyen Senatör Dave Cortese, “Bu kazalar yasama ihtiyacının gerekliliğinin altını çiziyor.” dedi. 

Şu anda otonom araçlara yönelik izinleri sadece eyalet düzenleyicileri kontrol ediyor.

Diğer bir yasa tasarısı ise, ticari kamyonları da kapsayan bir sınıflandırma olraak belirli ağırlıktaki sürücüsüz araçların direksiyonunda eğitimli bir insan sürücünün bulunmasını gerektiriyor.

ABD’nin en büyük sendikalarından biri olan Teamsters, güvenlik tehlikeleri ve iş kayıplarını gerekçe göstererek uzun süredir otonom araçalrın kullanılmasına karşı çıkıyor ve her iki tasarıyı da destekliyor.

Sendikanın başkan yardımcısı Peter Finn, Cruise ve Waymo olaylarının “bu teknolojinin günlük kullanım için hazır olmadığını ve bu büyük teknoloji şirketlerine kendilerini düzenleme konusunda güvenemeyeceğimizi gösterdiğini” söyledi.

Teknoloji şirketleri, Kaliforniya ekonomisine büyük katkı sağlıyor ve otonom araçlarla ilgili düzenlemelerin sıkılaştırılması bazıları tarafından pek iyi karşılanmıyor. 

Aralarında Teksas ve Arkansas’ın da bulunduğu pek çok eyalet sürücüsüz araçların test edilmesine ve kullanılmasına izin veriyor. Kaliforniya, hâliahzırda ağır tonajlı otonom kamyonları yasaklıyor ancak buna izin verecek düzenlemeleri oluşturma sürecinde.

Kaliforniya, Otonom Araçlar için Daha Sıkı Kontroller İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters