Borsa Yorumları

Kakao Fiyatlarındaki Artış, Hershey ve Mondelez’e Nasıl Yansıyacak?

April 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Kakao Fiyatlarındaki Artış, Hershey ve Mondelez’e Nasıl Yansıyacak?

Hershey (HSY) ve Mondelez International (MDLZ) yatırımcıları, bu hafta ilk çeyrek sonuçlarını açıkladıklarında çikolata üreticilerinin kakao ve şeker fiyatlarındaki son artışla nasıl başa çıkmayı planladıklarını yakından takip edecek.

Bu şirketler hâlihazırda son birkaç çeyrektir artan maliyetlerle boğuşuyor ve bu maliyetleri kısmen fiyatları artırarak tüketicilere yansıtıyorlar.

Dünyanın en önemli kakao üretim bölgelerinde yaşanan kuraklık ve yağışların yanı sıra, ürün hastalıkları nedeniyle arzın daralması sonucu kakao fiyatlarında yaşanan son artış, bu şirketler için daha fazla sorun anlamına gelebilir.

📝 Kakao fiyatlarında söz konusu artışla ilgili daha detaylı bilgi edinmek istersen seni şu içeriğimize alalım. 

Hem Hershey hem de Mondelez hisselerini elinde bulunduran Columbia Threadneedle Investments analisti Sean King, “Pek çok yatırımcı, tüketicinin piyasadaki mevcut çikolata fiyatına nasıl tepki verdiğini ve bunun şirketlerin gelecekteki kararlarını nasıl etkileyeceğini öğrenmek için bekliyor.” dedi.

Jefferies’e göre, bu yıl değeri neredeyse üç katına çıkan kakao fiyatları şu anda Hershey ve Mondelez’in satılan malın maliyetinin (COGS) sırasıyla yaklaşık 20% ve 10%’unu oluşturuyor.

CFRA Research’ten Arun Sundaram, “Tipik olarak, bu şirketler önce daha yüksek kakao maliyetlerine maruz kalıyor ve ardından perakende müşterilerine gidip fiyatları artırmaya çalışıyorlar.” dedi ve ikinci yarıda potansiyel olarak daha güçlü fiyatlandırma olabileceğini ekledi.

Daha fazla fiyat artışı olasılığı, hâlihazırda zaten düşmeye başladığı ve şirketlerin fiyatları artırarak düşüşü telafi etmeye çalıştığı bir dönemde ortaya çıkıyor.

Sundaram, “Asıl soru, fiyatlara bağlı büyümenin bu yıl göreceğimiz hacim düşüşlerini telafi etmeye yetip yetmeyeceği.” diyor.

👀 Beklentiler Ne Durumda?

Üç aylık sonuçlarını bugün açıklayacak olan Mondelez’in 14 çeyrek sonra ilk kez hafif bir düşüşle 0,89 dolar kâr açıklaması bekleniyor. Şirket gelirlerinde ise yatay bir seyir izleneceği tahmin ediliyor. 

Bilançosunu 3 Mayıs’ta açıklayacak olan Hershey’e yönelik tahminler kapsamında ise şirket kârının ise son 25 çeyrektir ilk kez düşerek 2,76 dolara gerilemesi, gelirlerinin ise yaklaşık 4% artması yönünde. 

Mondelez hisseleri son bir yılda 4,3% düşerken, Hershey ise yaklaşık 32% değer kaybetti. LSEG’e göre toplamda 26 analist Mondelez’i ortalama “AL” olarak değerlendiriyor ve medyan hedef fiyatı ise 82 dolar seviyesinde. Öte yandan konsensüs 208 dolar seviyesinde hedef fiyata sahip 24 analist ise Hershey’i ortalama “TUT” olarak değerlendiriyor. 

Kakao Fiyatlarındaki Artış, Hershey ve Mondelez’e Nasıl Yansıyacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters