Borsa Yorumları

“Kabus Gibi”: Wedbush, Tesla’nın Hedef Fiyatını Düşürdü

March 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
“Kabus Gibi”: Wedbush, Tesla’nın Hedef Fiyatını Düşürdü

Wedbush analistleri, 2024’ün ilk üç ayını Tesla (TSLA) için “kabus gibi bir çeyrek” olarak tanımlayarak, hissenin hedef fiyatını düşürdü.

Wedbush, elektrikli araç devinin hedef fiyatını 315 dolardan 300 dolara indirdi ve hissenin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu kourdu.

Söz konusu hedef fiyat kararının ana nedeni, birinci çeyrekte teslimatlar için önemli ölçüde daha düşük gelen tahmin oldu. Wedbush, ilk çeyrek teslimat tahminini 475 bin araçtan 425 bin araca düşürdü ve elektrikli araç üreticisinin talep sorunlarında “adeta bir fırtına” gördüğünü belirtti.  

Wedbush analistleri bir notta, “Tesla (ve yatırımcıları) için en büyük ve en endişe verici konu Çin olmaya devam ediyor çünkü artan elektrikli araç rekabeti ve devam eden fiyat savaşı bu kilit pazarı Tesla için geçen yıl ve özellikle bu çeyrekte çok zorlu hale getirdi.” yorumunu yaptı.

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarında daha büyük bir pay kapmaya çalışırken, son iki yılda Çin’de sert bir fiyat savaşı tetiklemişti. Ancak bu hamle, yerel elektrikli araç üreticilerinin rekabetini de artırdı ve BYD (BYDDY) son çeyreklerde daha yüksek satışlarıyla Çin’de Tesla’yı geride bıraktı. Bu eğilim, BYD’nin dünyanın en çok satan elektrikli araç üreticisi olarak Tesla’yı tahtından etmesine de yol açtı. 

Çin’in elektrikli araç pazarı 2023 yılına kadar dirençli kalmaya devam etse de özellikle ülke yavaşlayan ekonomik büyüme ve durgun tüketici harcamalarıyla boğuşurken çatlaklar ortaya çıkmaya başladı.

“Kabus Gibi”: Wedbush, Tesla’nın Hedef Fiyatını Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing