BIST Şirket Haberleri

JPMorgan’ın Türk Banka Tahvilleri Değerlendirmesi

June 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
JPMorgan’ın Türk Banka Tahvilleri Değerlendirmesi

JPMorgan, Türk bankalarıyla ilgili yayımladığı bir değerlendirme raporunda, uzun vadeli tahvillerdeki tavsiyesini “Ağırlığını Azalt”tan “Nötr”e çevirdiğini açıkladı. Şirket, Türk banka tahvillerinin hâlâ cazip göründüğünü belirtirken belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle nötr duruşunu koruma kararı aldığını vurguladı.

Raporda, banka tahvillerindeki sıkışmanın geçtiğimiz hafta yaşandığı ancak JP Morgan’ın hâlâ bu tahvillerin cazip olduğunu düşündüğü ifade edildi. Bununla birlikte, olası politika değişiklikleri ve piyasada devam eden belirsizlikler göz önüne alındığında, şirketin banka tahvilleri konusunda “nötr”e yakın bir duruş sergilemeyi tercih ettiği belirtildi.

Garanti ve İş Bankası için “Ağırlığını Artır” Tavsiyesinde Bulundu

Değerlendirmede, bankaların kıdemli tahvilleri için genel olarak “nötr” duruş sergilediği belirtilirken, Garanti Bankası’nın 2027 ve İş Bankası’nın 2028 vadeli tahvilleri için “ağırlığını artır” tavsiyesinde bulunduğu ifade edildi.

Banka, Akbank’ın 2025 vadeli ve 2026 vadeli, Vakıfbank’ın 2026, TSKB’nin 2026 ve Türk Eximbank’ın 2026 tahvilleri için tavsiyesini ise “Ağırlığını Azalt”tan “Nötr”e çıkardı.

Pozitif Senaryoda Döviz Rezervleri ve Cari Denge Güçlenebilir

Olumlu senaryoda, piyasa dostu atamaların gerçekleşmesiyle birlikte olası para politikası değişikliklerinin döviz tarafında hem yurt dışına çıkışı hem de yerel talebi düşüreceği öngörüldü. Ayrıca faiz yoluyla kredi sıkılaştırması, Türk Lirası’nın değerinin dengeye gelmesi ve düşük enerji fiyatlarının da cari dengeye yardımcı olabileceği belirtildi.

Olumsuz senaryoda ise yakın vadede güvensizlik nedeniyle döviz çıkışlarının yaşanabileceği, cari denge probleminin kalıcı hale gelebileceği ve döviz girişlerinin hayal kırıklığı yaratabileceği ifade edildi.

JPMorgan’ın Türk Banka Tahvilleri Değerlendirmesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: JP Morgan