ABD Borsası Notları

JPMorgan’ın Öngörüleri, Güçlü Bilançosunu Gölgede Bıraktı

April 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
JPMorgan’ın Öngörüleri, Güçlü Bilançosunu Gölgede Bıraktı

ABD’li bankacılık devi JPMorgan Chase (JPM), ilk çeyrekte Wall Street konsensüsünün üzerinde rakamlarla güçlü bir bilanço açıkladı. Ancak bankanın yılın geri kalanına ilişkin öngörüleri yatırımcıları memnun etmeye yeterli olmadı.

Önce rakamlar: Bankanın ilk çeyrek gelirleri 42,55 milyar dolarla analistlerin 41,85 milyar dolarlık tahmininin oldukça üzerinde gelirken, net kâr yıllık bazda 6% artışla 13,42 milyar dolara yükseldi. Hisse başına kârı da 4,44 dolarla 4,11 dolarlık konsensüsü aştı.

Trading gelirleri genel olarak bir önceki yıla göre 5% azalırken, sabit gelir ve hisse rakamları analistlerin beklentilerini 100’er milyon dolardan fazla aşarak sırasıyla 5,3 milyar dolar ve 2,7 milyar dolar oldu.

Öte yandan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, şirketinin sonuçlarını tüketici ve kurumsal alanlarda “güçlü” olarak nitelendirdi ama hâlâ oldukça canlı olan ABD ekonomisinin de yardımıyla, gelecekle ilgili bir uyarıda bulundu:

Birçok ekonomik gösterge olumlu olmaya devam ediyor. Ancak ileriye baktığımızda, denizaşırı çatışmalar ve enflasyonist baskılar da dahil olmak üzere bir dizi önemli belirsiz güce karşı tetikte olmaya devam ediyoruz.

Analist Değerlendirmesi

JPMorgan’ın kârı yıllık 6% artış gösterse de beklenenden düşük faiz gelirleri öngörüsünün hisse performansını baskıladığı takip ediliyor. Banka, yüksek faiz oranları sayesinde net faiz gelirlerini 11% artırabilse de önümüzdeki çeyreklerdeki öngörülerin piyasa beklentisinin altında kalması yatırımcılar tarafından olumsuz karşılanıyor. Bu durum, özellikle First Republic Bank’ın devralınmasıyla elde edilen büyük kredi portföyüne rağmen, bankanın kısa vadede faiz gelirlerinde beklenen büyümeyi sağlayamayacağı endişelerini de beraberinde getiriyor.

Diğer yandan CEO Dimon’ın küresel belirsizlikler, enflasyonist baskılar ve faiz artırımları gibi risk faktörlerine dikkat çekmesinin önem arz ettiği söylenebilir. Bankanın maliyet tahminlerinin yükseltilmesi ve çalışan sayısının artırılması, operasyonel açıdan pozitif görünse de kâr marjlarını baskı altına alabilecek unsurlar olarak değerlendirilebilir. Ek olarak, kredi kaybı karşılıklarının düşürülmesi ve yatırım bankacılığı gelirlerinin 27% artması gibi olumlu gelişmeler, bankanın risk yönetimi ve gelir çeşitlendirme stratejilerinin etkili olduğuna işaret ediyor.

JPMorgan’ın Öngörüleri, Güçlü Bilançosunu Gölgede Bıraktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: JPMorgan Chase