Borsa Yorumları

JPMorgan’ın Çip Sektörü Dışındaki Favori Yapay Zekâ Hisseleri

Mart 26, 2024 • 3 dakika okuma süresi
JPMorgan’ın Çip Sektörü Dışındaki Favori Yapay Zekâ Hisseleri

JPMorgan’a göre, yapay zekâ çılgınlığından güç alan hisseler yüksek değerleme ve balon endişeleriyle çevrelenmiş olabilir ancak bu, bazı isimlerin cazip olmadığı anlamına gelmiyor.

Son yılların belki de en ilgi gören eğilimi olarak öne çıkan yapay zekâ, bazı hisseleri yeni zirvelere taşıdı. Yalnızca bu yıl, Muhteşem Yedili grubunda en yüksek performans gösteren iki isim – Nvidia (NVDA) ve Meta Platforms (META) – sırasıyla 90% ve 44% yükseldi.

📊 Öte yandan, sırasıyla 31% ve 10% düşüş gösteren Tesla (TSLA) ve Apple’ın (AAPL) zayıf performansı aslında çok şey anlatıyor: Büyük teknoloji hisselerinin her zaman en iyi seçim olabileceğine olan inanış zayıflıyor gibi görünüyor ve artık şirketler, temel bir yapay zekâ hikayesine sahip olduklarını kanıtlamaya başlamak zorunda.

Nitekim JPMorgan analisti Samik Chatterjee, donanım ve ağ alanında “Yapay Zekâ Grubu” hisselerinin tarihsel işlem ortalamasına kıyasla 60% primli işlem gördüğünü belirtiyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, yapay zekâyla ilişkili olmayan hisse grubu için bu oran yalnızca 10%.

Chatterjee, genel olarak yapay zekâ grubunun, diğer gruba kıyasla 55% primle işlem gördüğünü söyledi ve her ne kadar yapay zekâdan en kazançlı çıkan çip alanı dışındaki birkaç isim de dahil olmak üzere, bazı isimlerin oldukça cazip göründüğünü belirtti. 

Aşağıdaki listede JPMorgan’ın çip şirketleri dışında favori yapay zekâ seçimlerini inceleyebilirsin:

  • Arista Network (ANET)
  • Coherent (COHR)
  • Dell Technologies (DELL)
  • Lumentum (LITE)
  • Flex (FLEX)
  • Jabil (JBL)

🖥️ Chatterjee’nin favori yapay zekâ seçimlerinden biri masaüstü bilgisayar ve sunucu üreticisi Dell. Chatterjee, hissenin “kendi tarihsel ortalamasına göre güçlü primine rağmen yapay zekâ grubuna göre en ucuz işlem gören isimlerden biri” olduğunu söylüyor. 

Analist, JPMorgan’ın “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendirdiği Dell için yapay zekâ boğa vakasının GPU tabanlı sunucu satışları etrafında şekillendiğini söyledi.

Dell bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 47% yükseldi. Şirketin son çeyrekte kâr ve gelir tahminlerini aşmasının ardından 1 Mart’ta hisseler 31% ralli yaparak Dell’in 2018’de borsaya dönüşünden bu yana en iyi gününü yaşadı.

☁️ Analist ayrıca, bulut trendinde 50% gelir fırsatıyla Arista Networks’ü bir yapay zekâ ismi olarak beğeniyor. Chatterjee, JPMorgan’dan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna sahip şirket için yapay zekâ boğa vakasının, arka uç ağlarda Ethernet’in benimsenmesine bağlı olduğunu söyledi. 

Analist, Arista’nın aynı zamanda rakiplerinden daha ucuz olduğunu ve 60% ortalamaya kıyasla sadece 28% primle işlem gördüğünü söyledi.

Arista bu yıl 30% değer kazandı. Goldman Sachs analisti Michael Ng kısa süre önce hissenin Wall Street’in gelir tahminlerinden daha iyi performans gösterebileceğine olan güveninin altını çizdi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti