Borsa Yorumları

JPMorgan’dan Latin Amerika Havayolu Şirketine Yüksek Not!

January 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
JPMorgan’dan Latin Amerika Havayolu Şirketine Yüksek Not!

JPMorgan’a göre, hava yolu taşımacılığı toparlanmayı sürdürdükçe ve sektördeki ters rüzgarlar dindikçe Copa (CPA) hisseleri ralli yapabilir. 

Analist Guilherme Mendes Latin Amerika havayolu hissesinin “NÖTR” olan notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine çıkardı. Analistin belirlediği 132 dolarlık fiyat hedefi hissenin perşembe günkü kapanışa kıyasla 50,2% oranında yükselebileceği anlamına geliyor. 

Mendes, borç/FAVÖK oranı ve likidite başta olmak üzere Copa’nın mali durumu dikkate alındığında bu hissenin cazip göründüğünü belirtti. Analist ayrıca, hissenin halihazırdaki düşük değerlemesinin yatırımcılar için iyi bir giriş noktası oluşturduğunu vurguladı. 

Mendes cuma günkü bilgilendirme yazısında, “Bize göre, 2023 yıl sonu itibarıyla borç/FAVÖK oranının sadece 1,8 olacağı tahmin edilen Copa, göreceli olarak rahat bir bilançoya sahip. Latin Amerika ulaştırma şirketleri arasında en düşük borç/FAVÖK oranı onlarda. Ayrıca, kısa vadeli borçlara yönelik acil likidite gücü açısından grubunun en iyisi” ifadelerine yer verdi. 

Hisse cuma günkü işlemlerde 1%’den fazla değer kazandı. Ayrıca piyasalarda yaşanan düşüşe karşın 2022’de 0,6%’lik bir yükseliş kaydetti. 

Mendes artan rekabet, hava ulaşımındaki toparlanmanın beklendiği kadar güçlü olmaması ve yakıt fiyatlarının tekrar artması gibi faktörlerin hisse performansını olumsuz etkileyebileceğinin de altını çizdi. 

Analist, hava taşımacılığı sektörü açısından ortamın elverişli hale gelmekte olduğunun bir kanıtı olarak, kapasite artışına ve yakıt fiyatlarında ekim ayından bu yana gerçekleşen 30%’luk düşüşe de dikkat çekti. Ancak yakıt fiyatları ve dövizdeki istikrarsızlıkla olan ilişkisi nedeniyle bu sektör için diğer sektörlere kıyasla halen “nispeten temkinli” olduğunu belirtti. 

Copa ABD’de New York, Miami, Los Angeles ve San Francisco gibi şehirlerden düzenlediği uçuşların yanı sıra Punta Cana, Lima ve Panama gibi uluslararası destinasyonlara da yolcu taşıyor. Şirket 1947 yılında Panama’nın Ulusal Havayolu şirketi olarak kuruldu.

JPMorgan’dan Latin Amerika Havayolu Şirketine Yüksek Not!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC