BIST Şirket Haberleri

JPMorgan Yıl Sonu Faiz Tahminini Yükseltti

November 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
JPMorgan Yıl Sonu Faiz Tahminini Yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) şahin söylemlerini sürdürdüğüne dikkat çeken JPMorgan, 2023 yıl sonu için politika faizi tahminini 35%’ten 40%’a yükseltti.

JPMorgan Türkiye Başekonomisti Fatih Akçelik, bu konudaki değerlendirmelerini paylaşarak TCMB’nin söylemlerinin şahin olmaya devam ettiğini ve bu bağlamda kasım ve aralık aylarında 250’şer baz puanlık faiz artışı beklediklerini belirtti.

2024 Yılı Beklentisi ve Riskler

Bankanın 2024 yıl sonu için faiz beklentisi 45% seviyesinde bulunuyor. Akçelik, 2024 yılına dair beklentilerde yukarı yönlü risklerin bulunduğunu da ekliyor.

Önceki Tahmin ve Güncel Durum

JPMorgan daha önce 2023 yıl sonu için 35%’lik bir faiz tahmini paylaşmış ve bu tahminde yukarı yönlü bir düzeltme olabileceğine işaret etmişti.

TCMB’nin Faiz Politikası ve Geçmiş Kararlar

TCMB, bir haftalık repo faizini 30%’dan 35%’e yükselterek yani 500 baz puan artırarak beklentilere paralel bir hamle yapmıştı. TCMB, faiz artırım kararı ile birlikte yaptığı açıklamada, jeopolitik gelişmelerin ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların enflasyon görünümünde risk oluşturduğunu belirtmiş ve Türk Lirası mevduatının artırılması yönünde adımların devam edeceğini açıklamıştı.

Hafize Gaye Erkan yönetimindeki TCMB, bu son kararla birlikte toplamda 2.650 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirmiş oldu.

JPMorgan Yıl Sonu Faiz Tahminini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: JPMorgan