Borsa Haberleri

JPMorgan, Yarılanma Sonrası Bitcoin için Hedef Fiyat Verdi

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
JPMorgan, Yarılanma Sonrası Bitcoin için Hedef Fiyat Verdi

Wall Street devi JPMorgan, Bitcoin arzındaki büyüme oranını yavaşlatan ve 19-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşmesi beklenen ödül yarılanmasının ardından Bitcoin fiyatında zayıflama bekliyor.

Banka, bitcoin vadeli işlemlerindeki açık faiz analizine göre, piyasa hâlâ aşırı alım koşullarında olduğu için, yarılanmadan sonra dünyanın en büyük kripto para birimi için aşağı yönlü bir seyir öngörüyor.

JPMorgan analistleri, TSİ 19.00’da 63 bin 500 dolar civarında seyreden Bitcoin fiyatının aşırı alım koşullarını, altın karşılaştırması ve halving sonrası öngörülen üretim maliyetine göre belirliyor. Buna göre Bitcoin için volatilite ayarlı altın karşılaştırmasına göre adil fiyatı 45 bin dolar civarında hesaplanıyor. Yarılanma sonrası öngörülen üretim maliyeti ise 42 bin dolar olarak hesaplanmış durumda. Geçmiş dönemlerde de Bitcoin üretim maliyeti, kripto para fiyatı için alt sınır olarak kabul ediliyordu.

JPMorgan ayrıca, son zamanlarda kripto para piyasasında yaşanan canlanmaya rağmen girişim sermayesi fonlarının durgun kaldığını belirtiyor.

✍️ “En Çok Madenciler Etkilenecek”

Öte yandan JPMorgan’a göre yarılanmanın en büyük etkisi madencilik şirketleri tarafından hissedilecek.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, “Kârsız Bitcoin madencileri Bitcoin ağından çıktıkça, halka açık madenciler şirketleri ve en yüksek paya sahip Bitcoin madencileri arasında hashrate ve konsolidasyonda önemli bir düşüş bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Analistler ayrıca yarılanma olayından sonra, bazı Bitcoin madencilik firmalarının Latin Amerika ya da Afrika gibi düşük enerji maliyetli bölgelere yönelerek verimsiz madencilik teçhizatlarını kullanması ve aksi takdirde boşta kalacak olan bu teçhizatlardan kurtarma değerleri elde etmesinin de muhtemel olduğunu düşünüyor.

JPMorgan, Yarılanma Sonrası Bitcoin için Hedef Fiyat Verdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CoinDesk