Borsa Haberleri

JPMorgan: Yalnızca Düşük Enerji Maliyetine Sahip Madenciler Sağ Kalacak

JPMorgan: Yalnızca Düşük Enerji Maliyetine Sahip Madenciler Sağ Kalacak
Google News Icon Takip Et

JPMorgan yayınladığı bir araştırma raporunda, kademeli olarak rekabetin arttığı madencilik pazarında yalnızca düşük elektrik maliyeti ve yüksek sürdürülebilir enerjinin bir birleşimine sahip bitcoin madencilik şirketlerinin sağ çıkacağını belirtti. 

Bitcoin madenciliğinin en maliyetli bileşeni, genel olarak bitcoin üretiminin maliyetini de etkileyen elektrik olarak öne çıkıyor. Madenciler de bunun farkında ve son yıllarda kârlılıklarını koruyabilmek için daha ucuz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başladı. 

Bankanın raporuna göre birçok madencilik şirketinin faaliyet gösterdiği ABD’de elektrik fiyatları bir süredir düşüyor. Nikolaos Panigirtzoglou öncülüğündeki analistler, “Düşük elektrik maliyetleri Bitcoin üretim maliyetindeki artışı kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.” diyor. 

Analistler, Core Scientific (CORZQ), Argo Blockchain (ARBK) ve Iris Energy (IREN) gibi “savunmasız” madencilerin “düşen bitcoin fiyatları, artan borç ödeme maliyetleri ve artan elektrik maliyetlerinin birleşimi” nedeniyle hayatta kalmakta zorlandığını düşünüyor. 

JPMorgan, bitcoin madenciliği sektörünün zaman içinde konsolide olacağını ve daha rekabetçi hale geleceğini çünkü yalnızca daha düşük üretim maliyetlerine sahip madencilerin hayatta kalabileceğini söylüyor.

Raporda, madencilerin operasyonlarını daha çevre dostu hale getirmek için güç karışımlarını yenilenebilir kaynaklarla çeşitlendirmeye çalıştıkları da not düşüldü. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coindesk