Borsa Yorumları

JPMorgan, Meta Platforms’un Notunu “AL” Seviyesine Yükseltti!

December 19, 2022 • 4 dakika okuma süresi
JPMorgan, Meta Platforms’un Notunu “AL” Seviyesine Yükseltti!

JPMorgan analistlerine göre şu anda düşük fiyatlarla işlem görmekte olan Meta (META) hisselerini almanın tam zamanı. 

Kurumun 16 Aralık tarihinde yayımladığı bilgilendirme yazısında, sosyal medya şirketinin hisse görünümünün “NÖTR”den “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltildiği ve fiyat hedefinin 115 dolardan 150 dolara çekildiği belirtildi. Bu yeni fiyat hedefi perşembe günkü kapanışa kıyasla yaklaşık 30%’luk bir yükseliş anlamına geliyor. 

Meta (META); Apple (AAPL)’ın gizlilik değişikliklerinden, TikTok’un rekabetinden, Reels’in oluşturduğu ters rüzgarlardan, şişmiş kadrolardan ve artan giderlerden, metaverse’in geliştirilmesindeki belirsizlikten ve makro baskılardan etkilendi” ifadelerini kullanan analist Doug Anmuth, Meta’nın bu yıl sektörden çok daha kötü performans göstererek 65% değer kaybettiğini sözlerine ekledi.

 “Bununla birlikte, 2023 arefesinde bu toplam gelir ve kâr-zarar hanesi baskılarından bazılarının yatışacağına inanıyoruz. Meta’da harcama disiplininin arttığına dair işaretler görüyoruz ve bunun arkasının geleceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Meta Kazandırmaya Neden Hazır?

Bilgilendirme yazısına göre, son dört çeyrekte personel kadrosuna 19.000 kişi ekleyen Meta, masrafları kısmak adına doğru yönde bir adım attı ve 11.000 çalışanının işine son verdi. 

Şirketin ilk çeyrekte tekrar işe alımlar yapmak için bir pay bırakması olası olmakla birlikte, JPMorgan yıl sonu itibarıyla kesinleşecek olan bütçedeki 94-100 milyar dolar olan gider öngörüsünün daha da düşeceğini tahmin ediyor. Bu durum yatırımcılar açısından daha yüksek hisse başına gelir anlamına geliyor. 

Anmuth, “Meta’nın yeni CEO Susan Li’nin yönetiminde şirket genelinde bir mali disiplin oluşturma çabasına girişmiş olması bizi cesaretlendiriyor” dedi.

Ayrıca bazı reklam-verenlerin Meta ile tekrar çalışmaya başlayacaklarına dair işaretler de mevcut. JPMorgan 2023’te bu anlamda önemli bir iyileşme beklemiyor olsa da, Apple’ın yaptığı değişiklikler sebebiyle reklam gelirlerinde yaşanan azalmadan kaynaklanan karşıt rüzgarların şiddetinin azalacağını tahmin ediyor. 

TikTok ile yaşanan rekabet kızışsa da, Meta kullanıcı sayısını nispi olarak sabit tutmayı başarabilir. 

Anmuth, “2023 arefesinde Meta yılın başlarında TikTok etkisinin zirve noktasını görebilir ve biz genel olarak Meta kullanım oranının, kullanıcı başına harcanan zamandaki dengelenme sayesinde güçlü kalacağına inanıyoruz” dedi. 

Ek olarak, daha önce bir çok eyalette olduğu gibi, geçtiğimiz günlerde ABD hükümeti de devlete ait cihazlarda TikTok kullanımını yasakladı. 

Anmuth bilgilendirme yazısında, “TikTok’un tamamıyla yasaklanması henüz söz konusu olmasa da, bu olasılık giderek güçleniyor ve bundan en çok fayda elde edecek isim ise Meta” ifadelerini kullandı. 

JPMorgan’a göre Meta’nın TikTok’a rakip olarak gördüğü Reels’in gelirleri önümüzdeki yıl nötr olacak. Bu da Reels’in önümüzdeki yıl bir para kazanma makinası gibi çalışacağı anlamına geliyor. 

Tabi ki JPMorgan Meta’nın gerçeklik laboratuvarları (RL) bölümü açısından gelecekte büzük zararlar yaşanacağını öngörüyor. 

Anmuth yazısında, “Reality Labs’in, Meta’nın GAAP gelirlerine sağladığı katkı gittikçe azalıyor ve biz, RL’nin 2020 yılında 6,6 milyar dolar olan zararının 2022’de ikiye katlanarak 13,7 milyar dolara yükseleceği görüşündeyiz” ifadelerini kullandı. “İleriye dönük değerlendirmeler yapan yönetim, RL’nin zararının 2023’te önemli ölçüde artacağını bekliyor ve izleyen yıllarda bu alana yapılan yatırımların hızını tekrar ayarlamayı planlıyor.” 

JPMorgan gerçeklik laboratuvarlarından kaynaklanan zararın 2023’te 17 milyar dolara, 2024’te ise 19 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Anmuth, gerçeklik laboratuvarlarının “şirketin uzun vadeli geleceği için kritik derecede önemli olduğunu, bu nedenle bu zararların kabullenildiğini, ancak Meta yönetiminin yol boyunca uygulama ve başarı oranlarına bağlı olarak yatırım hızını azaltacağını düşündüklerini” belirtti.

JPMorgan, Meta Platforms’un Notunu “AL” Seviyesine Yükseltti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC