Altın Yorumları

JPMorgan, Favori Emtiasını Açıkladı: 2.500 Dolara Yükselebilir

Mart 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
JPMorgan, Favori Emtiasını Açıkladı: 2.500 Dolara Yükselebilir

Altın, ABD’li yatırım bankası JPMorgan Chase’in emtia piyasalarında bir numaralı tercihi tahtına oturdu. Dahası, bankanın küresel emtia araştırma başkanına göre, altın fiyatı bu yıl ons başına 2.500 dolara ulaşma potansiyeline sahip.

JPMorgan’dan Natasha Kaneva, Bloomberg’e verdiği bir röportajda külçe altının geçen haftanın sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.195,15 dolara ulaşmasının ardından “2.500 doların bir olasılık olduğuna inanıyoruz. Piyasa aşırı heyecanlanma eğiliminde.” yorumunu yaptı.

Kaneva, altında bu fiyat hedefine ulaşmak için “Enflasyonda ve istihdam rakamlarında ılımlılığın devam ettiğinin ve Fed’in gerçekten faiz indirimine gideceğinin teyit edilmesine ihtiyacımız var.” dedi. 

Fed’in uzun zamandır beklenen gevşek para politikasına geçişinin, tahvil gibi getiri sağlayan varlıklara kıyasla altının cazibesini artırması bekleniyor. Ancak politika yapıcılar, faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun 2%’lik hedefe doğru ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmeleri gerektiğini söylüyor. 

Makro görünümün yanı sıra hem Ukrayna-Rusya hem de Ortadoğu gerilimlerinden beslenerek geçen yıl 15% yükselen altın, güvenli liman varlık konumunu da korumaya devam ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg