Kripto Para Haberleri

JPMorgan, ETF Heyecanının Durulmasıyla Kripto Paralar Konusunda Temkinli

May 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
JPMorgan, ETF Heyecanının Durulmasıyla Kripto Paralar Konusunda Temkinli

Nisan, kripto para birimleri için yoğun bir ay oldu diyebiliriz. Yarılanma etkinliğinin yanı sıra perakende yatırımcıların Bitcoin ETF’lerinden çıkışları hız kazandı. Bu görünüm karşısında JPMorgan, yatırımcıları şimdilik kripto para konusunda temkinli bir duruş sergilemeye teşvik ediyor.

Banka daha önce, heyecanla beklenen Bitcoin yarılanmasının gerçekleştiği tarih olan 19 Nisan’dan önce fiyatlandırıldığını ve tamamlanmasından sonraki haftalarda bir miktar aşağı yönlü baskı olacağını öngörmüştü. 

Analistler aşırı alım koşullarını, altın karşısında yüksek fiyatı ve risk sermayesi fonlamasındaki düşük aktiviteyi gerekçe göstermişti. Coin Metrics’e göre Bitcoin, o zamandan beri 6% düştü.

JPMorgan’dan Nikolaos Panigirtzoglou bir notta, “Geçtiğimiz iki hafta, belki de perakende yatırımcıların kurumsal yatırımcılardan daha büyük bir rol oynadığı önemli bir satış/kâr elde etme faaliyeti görüldü. Gerçekten de, nisan ayında sadece spot Bitcoin ETF’lerinde çıkışlar görülmekle kalmadı, aynı zamanda hisselere yönelik perakende dürtüsü de geçtiğimiz ay boyunca vites küçülttü.” ifadelerini kullandı.

Panigirtzoglou, olumlu katalizörlerin eksikliği, perakende dürtüsünün dağılması ve daha önce öngörülen risklerin hâlâ yerinde olması nedeniyle, “yakın vadede kripto piyasaları konusunda temkinli bir duruşa sahip olduğunu” söyledi.

Ayrıca teknik analistler, kripto para biriminin çarşamba günü 60 bin dolar destek seviyesinin altına düşmesinin ardından Bitcoin’in yaklaşık 50 bin dolara kadar düşebileceğini söyledi ancak uzun vadeli yükseliş trendinin bozulmadan kaldığını ekledi.

Toplam 1,1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin, son 24 saatte ise hafif toparlanarak 2%’ye yakın yükseldi ve TSİ 20.30’da 61 bin 500 dolar seviyelerinde işlem gördü. 

Yatırımcılar ve analistler, genellikle yarılanma etrafındaki fiyat hareketinin dikkat çekici olmama eğiliminde olduğuna işaret ediyor: bu tabii ki heyecan yaratan bir olay ancak yakın vadede Bitcoin fiyatını büyük ölçüde etkileyen bir gelişme değil.

Öte yandan Fed’in çarşamba günkü toplantısının sonuçlanmasına kadar geçen iki hafta içinde, kripto para birimleri de enflasyona yönelik makro belirsizlikler nedeniyle baskı altında kalmıştı. Merkez bankası, nihayetinde faiz oranlarını değiştirmedi.

Panigirtzoglou, kripto para birimlerinin yanı sıra perakende yatırımcıların da nisan ayında hisse sattığını ve hisselere olan ilginin de aşağı kaydığını belirtti.

Analist, “Bu durum, tipik olarak perakende yatırımcılar tarafından kullanılan ETF’ler ve yatırım fonları dahil olmak üzere hisse fonlarına olan net akışın şubat ve mart aylarındaki güçlü alımların ardından nisan ayında negatife dönmesiyle kendinbi gösteriyor.” diye ekliyor.

JPMorgan, ETF Heyecanının Durulmasıyla Kripto Paralar Konusunda Temkinli

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC