Borsa Haberleri

JPMorgan Enerji Hisselerine Dikkat Çekti

July 5, 2022 • 2 dakika okuma süresi
JPMorgan Enerji Hisselerine Dikkat Çekti

Amerikan yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan, 2020’nin sonundan bu yana sürdürdüğü enerji hisseleriyle ilgili olumlu görüşlerini korumaya devam etti. Firma, son yaşanan keskin geri çekilmenin yatırımcılar için bir satın alma fırsatı sunduğunu belirtti. Enerji hisseleri, son haftalarda 22% oranında bir düşüş yaşadı ve 8 Haziran’daki son zirvenin ardından “ayı piyasası” olarak adlandırılan bölgeye geriledi. 29% artışla hâlâ yılın tek pozitif sektörü olan enerji, yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Analist Dubravko Lakos, “Enerji hisse senetleri, emsalleri arasında en çekici risk ve ödül fırsatını sunuyor.” dedi. 

Enerjide Talep Büyümesi 1965’ten Beri Artmaya Devam Etti

JPMorgan, enerjideki son düşüşün ardından geçmiş dönemlerde yaşanan benzer durumları da inceledi ve genel anlamda 1965’ten bu yana sektörde çoğunlukla pozitif talep büyümesi olduğunu tespit etti. Söz konusu tarihten bugüne kadar enerjide sadece 10 yılda negatif büyüme rakamları açıklandı ve durgunluk dönemlerinde sektöre olan talepteki yavaşlama da daima sınırlı kaldı. Dubravko Lakos, sektördeki arz-talep dinamiklerinin yükselmekte olan petrol ve gaz fiyatlarını desteklemesi gerektiğini söyledi. Açıklamalarına enerjinin kalite, büyüme ve gelir faktörlerini aynı anda iyileştiren nadir bir sektör olduğunu da ekledi. 

JPMorgan, Exxon ve Marathon Oil Hisselerine Dikkat Çekti

JPMorgan, enerji sektörünün geleceğine olan iyimser beklentilerini Exxon (XOM) ve Marathon Oil (MRO) hisselerine verdiği “Yüksek Portföy Ağırlığı” notuyla gösterdi. Söz konusu petrol devlerinin hisselerinin yanı sıra sektör bazında da olumlu görüşlere sahip olan firma, son yaşanan düşüşün yatırımcılar için satın alma fırsatı yarattığını belirtti. Firma, politikaların enerji bağımsızlığına doğru yönelmesiyle artan üretimin sektörün talep görmesinde önemli bir etken olduğunu söyledi. 

JPMorgan Enerji Hisselerine Dikkat Çekti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı