Borsa İstanbul

JP Morgan’dan Türkiye Değerlendirmesi: Daha Fazla Not Artırımı Bekliyoruz

January 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
JP Morgan’dan Türkiye Değerlendirmesi: Daha Fazla Not Artırımı Bekliyoruz

ABD’li Yatırım Bankası JP Morgan Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Borç Sermaye Piyasaları Başkanı Stefan Weiler, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçim sonrası değişen ekonomi politikalarla güvenirlik kazanıldığını belirten ve önceki geçmiş politikalar sebebiyle yabancı yatırımcılarda önemli çıkışlar yaşandığına işaret eden Weiler, “Uluslararası yatırımcı topluluğunun büyük bir kısmı Türkiye ile yeniden ilgileniyor. Yani dalganın değiştiğini görüyoruz ancak bu, tüm yatırımcıların geri döndüğü anlamına gelmiyor” değerlendirmesi yaptı.

“Piyasa Not Artışlarını Fiyatlıyor”

Türkiye’de yaşanan iyimser gelişmelerin fiyatlandığını belirten Weiler, Türkiye’nin kredi derecesinin B olmasına karşın son dönem performansının BB kredi derecesiyle karşılaştırılabilecek kadar olduğunu vurgulayarak, “Piyasa hali hazırda not artışlarını fiyatlıyor ve bekliyor” dedi.

“Bu Yıl Daha Fazla Not Artırımı Bekliyoruz”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin not görünümleri güncellemelerine değinen Weiler şöyle dedi:

Türkiye’nin temellerine ve kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarına baktığımızda, bu yıl not artırımı için güçlü bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. JP Morgan olarak, bu yıl daha fazla not artırımı bekliyoruz. Ancak Türkiye’nin şu anda tek B olarak derecelendirildiği göz önüne alındığında, yatırım yapılabilir kredi notuna dönmesi biraz zaman alacaktır”

Moody’s 2024’te değerlendirme için ilk sıraya aldığı Türkiye için 12 Ocak’ta rapor yayımlamıştı. Kurum, yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

JP Morgan'dan Türkiye Değerlendirmesi: Daha Fazla Not Artırımı Bekliyoruz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA