Borsa İstanbul

JP Morgan’a Göre Dolar 2024’te 36 Lira Olacak

January 11, 2024 • 1 dakika okuma süresi
JP Morgan’a Göre Dolar 2024’te 36 Lira Olacak

ABD Merkezli Banka JP Morgan, bugün 30 lira seviyesini aşan dolar/TL’nin 2024 yılı sonunda 36 lira olacağını öngördü. Banka, bir önceki raporda doların 34 lira olacağını tahmin etmişti.

Bankanın stratejistleri, yayımladıkları raporda pozitif reel getiriler ve ucuz değerlemelerin lira için reel anlamda değer kazanma potansiyelini ortaya koyduğunu ifade ederek “Ancak bu, dezenflasyon sürecine devam edilmesine bağlı” dedi.

Enflasyonla mücadele için atılan adımları “cesaret verici” olarak tanımlayan analistler, bu konsolidasyonun sağlamlaştırılması için yatırımcıların, enflasyonun sürekli bir düşüş yolunda olduğuna dair kanıtlara ihtiyacı olacağını ifade etti.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Lirada son aylardaki değer kaybı trendi rezerv biriktirme ve nominal kur performansı arasında ödünleşim olduğuna işaret ediyor. Kısa vadede bu trend yerel para birimine girişleri engelliyor ve dezenflasyon süreci için zorluk teşkil ediyor”

JP Morgan'a Göre Dolar 2024'te 36 Lira Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT