Borsa İstanbul

JP Morgan: Yabancı Sermaye Türkiye’ye Geri Gelmeye Başladı

December 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
JP Morgan: Yabancı Sermaye Türkiye’ye Geri Gelmeye Başladı

JPMorgan’ın Orta Avrupa, Ortadoğu ve Afrika borç sermaye piyasalarından sorumlu yetkilisi Stefan Weiler, yabancı yatırımcısının parasal sıkılaşma sürecinin başlamasıyla Türkiye’ye ilgisinin yeniden arttığına işaret ederek “Yabancı sermaye şimdiden geri gelmeye başladı ve Türkiye için hava değişmiş gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerini Reuters’a açıklayan Weiler, “Bizim açımızdan bakılacak olursa Türkiye’yi gelecek yılın potansiyel büyük hikayelerinden biri olarak görüyoruz” dedi. 

Türkiye’de devletin ve şirketlerin yurt dışına ihraç ettiği tahvil ve bono tutarının 25 milyar doları “rahatlıkla” aşabileceğini söyleyen Weiler, nakit açlığı çeken şirket ve bankaların borçlanmalarında “önemli bir artış” beklediğini kaydetti.

Ayrıca Weiler’e göre Türkiye’nin yurt dışından borçlanma miktarı 2024’te rekor seviyeye ulaşabilir.

“Politikadan Geri Adım Beklemiyoruz”

Weiler, Türkiye’de mali politikada gerçekleştirilen son değişiklikten geri adım atmasını beklemediklerini de ekledi.

JP Morgan: Yabancı Sermaye Türkiye'ye Geri Gelmeye Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT