BIST Şirket Haberleri

JP Morgan ve Barclays, Merkez Bankası için Faiz Tahminlerini Paylaştı

Haziran 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
JP Morgan ve Barclays, Merkez Bankası için Faiz Tahminlerini Paylaştı

Merkez Bankası’nın beklentilerin altında kalan faiz artırımına rağmen JP Morgan ve Barclays faiz tahminlerini değiştirmedi. Barclays, politika faizinin ekime kadar 35% ile zirveye çıkacağı tahminini korurken, risklerin “aşağı yönlü” olduğunu belirtti.

Barclays: “Ekime Kadar Politika Faizi 35% Çıkabilir” 📊

Barclays analisti Ercan Ergüzel, “TCMB, 3 aylık enflasyon raporunu temmuz sonunda açıklayacak ve TCMB Başkanı Erkan, basın açıklaması yapacak. Bu açıklama, faiz artırımı ve sadeleştirme planları hakkında daha fazla ipucu verebilir.” dedi. Ergüzel ayrıca, “Ekime kadar politika faizinin 35% ile zirveye çıkacağı tahminimizi koruyoruz. Ancak gelecek dört toplantının her birinde önceki öngörümüz olan 2,5% puanlık artış yerine 5% puanlık artış yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

JP Morgan, Enflasyon Tahminini Yükseltti 🏦

JP Morgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun son toplantısının ardından yaptığı değerlendirmede, TCMB’nin para politikasını “daha kademeli” sıkılaştırmasını beklediğini ifade etti. Banka, yıl sonu için 30% olan faiz tahminini değiştirmezken Türkiye için 2023 sonu enflasyon tahminini 45,5%’ten 50%’ye yükseltti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: JP Morgan, Barclays