Bültenler

JP Morgan, Türkiye’de 2022 Yılı Enflasyon Beklentisini %50 Olarak Açıkladı

January 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
JP Morgan, Türkiye’de 2022 Yılı Enflasyon Beklentisini %50 Olarak Açıkladı

JP Morgan tarafından yayımlanan bir araştırma raporuna göre; Türkiye’de 2022 yılı enflasyon beklentisi %50 olarak revize edildi.

JP Morgan, enflasyonun Mayıs 2022’de %55 seviyelerine çıkabileceğini ve Kasım 2022’ye kadar %50 seviyelerinde seyredeceğini öngörüyor.

Politika yapıcıların görüşlerinin, yapılan faiz indirimlerinin, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın ve kurdaki değer kaybının geçtiğimiz aralık ayında enflasyonda artışa sebep olduğu bildirilirken; bundan dolayı 2022 ve 2023 enflasyon beklentilerinin revize edildiği açıklandı.

Banka, 2022’nin sonunda enflasyonun %35 seviyelerine düşmesini ve 2023 sonunda ise %15 seviyelerine inmesini bekliyor.

JP Morgan, gelecek aylarda da sıkı bir para politikası izlenmeyceğini düşünüyor.

JP Morgan Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomi ve Politika Araştırmaları bölümünden Yarkın Cebeci; bu tahminler için risklerin hâlâ yukarı yönlü olduğunu ve 2023 yılı enflasyon tahmininin gerçekleşmesinin Haziran 2023’de yapılacak seçimlerin sonuçlarına ve 2023 yılı başlarında para politikasında sıkılaştırma uygulanmasına bağlı olduğunu da belirtti.

🚶‍♂️ Bir Adım Gerisi

Reuters’ın haberine göre Goldman Sachs; “TL’deki volatilite dikkate alındığında enflasyon tahminlerindeki belirsizlik, olağandışı şekilde yüksek ve yukarı yönlü.” dedi.

Açıklamanın devamında; “İdari ve kısmi mali önlemlerle desteklenen %14 seviyesindeki politika faizinin, TL’yi sürdürülebilir biçimde dengeleyebilme konusunda başarılı olamayacağına yönelik görüşümüzü sürdürüyoruz.” denildi.

Ayrıca Goldman Sachs; ikinci çeyrekte faiz oranlarının sert biçimde yükseleceğini öngörüyor.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

JP Morgan Türkiye’de %50 enflasyon bekliyor

JP Morgan, Türkiye’de yüzde 50 enflasyon bekliyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı