BIST Şirket Haberleri

JP Morgan, Merkez Bankası’ndan Sert Faiz Artışı Bekliyor

June 6, 2023 • 1 dakika okuma süresi
JP Morgan, Merkez Bankası’ndan Sert Faiz Artışı Bekliyor

Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimine gelmesiyle birlikte, yabancı kurumlar politika faizinde keskin bir artış beklentisi içerisine girdi. SocGen’in ardından JPMorgan da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haziran toplantısında iddialı bir faiz artışı yapacağını öngörüyor.

Politika Faizi 25% Yükselebilir 🔝

ABD bankası JPMorgan tarafından pazartesi günü yayımlanan notta TCMB’nin 22 Haziran’daki para politikası toplantısında veya “belki daha da erken bir tarihte” politika faizini 25%’e yükseltebileceği belirtildi.

Araştırma notunda, “Politika faizinin 22 Haziran’da veya daha erken bir tarihte 8,5%’ten 25%’e çıkarılması masada. Bu artırımla birlikte daha küçük faiz artırımlarının devam edebileceğine işaret eden bir ileri dönük yönlendirme de olabilir.” dendi.

JPMorgan Yıl Sonu Tahminini Açıkladı 🔢

Banka, yıl sonunda politika faizinin 30% olacağı tahminini de sürdürdü. 

Son Faiz Artırımı, Mart 2021’de Yapıldı 🗓︎

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın son faiz artırımı, Naci Ağbal döneminde Mart 2021’de yapılmıştı. 

JP Morgan, Merkez Bankası'ndan Sert Faiz Artışı Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: JP Morgan