Borsa Haberleri

Johnson & Johnson’dan Güçlü Bilanço

April 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Johnson & Johnson’dan Güçlü Bilanço

ABD’li sağlık devi Johnson & Johnson (JNJ), medikal araç birimindeki güçlü satışlardan aldığı destekle birinci çeyrek bilançosunda Wall Street beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Şirket bu dönemde 21,38 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,71 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Analistler, 21,4 milyar dolar gelir ve hisse başına 2,64 dolar kâr bekliyordu. 

2023’ün ilk çeyreğinde tüketici sağlığı ürünleri birimi Kenvue’nin (KVUE) bölünmesini tamamlayan ve 491 milyon dolar zarar eden Johnson & Johnson, bu yılın aynı döneminde ise 5,35 milyar dolar veya hisse başına 2,20 dolar kâr elde etti. 

J&J’nin ameliyatlar, ortopedi ve görme için cihazlar sağlayan medikal teknoloji birimi bu dönemde yıllık bazda 4% artışla 7,82 milyar dolar satış gerçekleştirdi.

Şirket, pandemi döneminde bu prosedürleri erteleyen yaşlı yetişkinler arasında acil olmayan ameliyatlara olan talepteki toparlanmadan yararlanıyor. Bu artan talep Humana (HUM) UnitedHealth Group (UNH) ve Elevance Health (ELV) gibi sağlık sigortacıları tarafından da gözlemlendi.

Öte yandan şirket bu dönemde 13,56 milyar dolarlık ilaç satışı gerçekleştirerek bir önceki yıla göre yaklaşık 1%’lik bir büyüme kaydetti. Popüler olmayan Covid aşısının satışları hariç tutulduğunda, ilaç bölümündeki gelir neredeyse 7% arttı.

Ancak J&J ayrıca tüm yıl için beklentilerini daralttı. Şirket bu yıl için 88 milyar ile 88,4 milyar dolar arasında satış bekliyor. Bu rakam, önceki 87,8 milyar ile 88,6 milyar dolarlık tahminin altında kaldı.

J&J ayrıca önceki 10,55 dolar ile 10,75 dolar olan kâr beklentisini de 10,57 ile 10,72 dolar aralığına çekti.

Öte yandan J&J, üç aylık temettüsünü hisse başına 1,19 dolardan 4,2% artışla hisse başına 1,24 dolara çıkaracağını açıkladı. Bu, şirketin art arda temettü artışlarının 62. yılına işaret ediyor.

Üç aylık sonuçlar, J&J’nin kardiyovasküler alandaki atılımının bir parçası olarak kalp cihazı firması Shockwave Medical’i (SWAV) 13,1 milyar dolara satın almasından haftalar sonra geldi. Her iki şirket de bu anlaşmanın J&J’yi hızla büyüyen dört kardiyovasküler teknoloji kategorisinde lider yapacağını düşünüyor.

J&J, son iki yıl içinde Abiomed’i satın almak için 16,6 milyar dolar ve özel şirket Laminar’ı satın almak için 400 milyon dolar harcayarak iki kalp cihazı şirketini daha satın aldı.

Johnson & Johnson’dan Güçlü Bilanço

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Johnson & Johnson