┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čĺë Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Johnson & Johnson

December 30, 2021 ÔÇó 5 dakika okuma s├╝resi
­čĺë Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Johnson & Johnson

🔎 JNJ’ye Yakından Bakalım

Johnson & Johnson (JNJ), 29 Aralık Çarşamba günü %0,70 değer kazanarak 171,55 dolara yükseldi. Bu, şirketin art arda yükselişle kapattığı üçüncü gün oldu.

JNJ; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (177,77 dolar) 6,22 dolar altında kapattı.

❓Peki, JNJ’nin Rakiplerinde Durum Ne?

Johnson & Johnson (JNJ), çarşamba günü rakiplerine göre ortalama bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Merck (MRK), %0,18 değer kazanarak 76,95 dolardan
 • Moderna (MRNA), %2,66 değer kazanarak 247,88 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Johnson & Johnson (JNJ), sağlık alanında araştırma ve geliştirme, üretim ve ürün satışı yapan bir holding şirketidir. Tüketici sağlığı, farmasötik ve tıbbi cihazlar alanında faaliyet gösterir. Tüketici sağlığı segmentiyle bebek bakımı, ağız ve diş sağlığı, güzellik ve reçetesiz satılan ilaç ürünlerine odaklanır. Farmasötik segmenti ise immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, onkoloji, kardiyovasküler alanlarına odaklanır. Tıbbi cihazlar segmenti ise ortopedik, cerrahi, nörovasküler ve göz sağlığı alanlarında kullanılan ürünler sunar. Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin yaklaşık 134 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 448,46 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 82,57 milyar dolar.
 • Son 1 ayda JNJ %9,05 değer kazandı.

Merck (MRK); reçeteli ilaç, aşı, biyolojik terapi, hayvan sağlığı ve tüketici bakım ürünleri alanında faaliyet gösteren bir sağlık şirketidir. Şirket hem insan sağlığına yönelik hem de çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlar için farmasötik ve aşı üretir. Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 194,01 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 48,01 milyar dolar.
 • Son 1 ayda MRK %3,95 değer kazandı.

Moderna (MRNA); Cambridge, Massachusetts merkezli bir Amerikan ilaç ve biyoteknoloji şirketidir. mRNA’ya dayalı aşı teknolojilerine odaklanır. Moderna’nın tek ticari ürünü Moderna, Covid-19 aşısıdır ancak grip, HIV ve Nipah virüsü için de aşı adayları bulunuyor. Ayrıca mevcut aşılardan daha kolay saklanabilen ve uygulanabilen ikinci bir Covid-19 aşısı da dahil olmak üzere 24 aşı adayı var.

 • Piyasa Değeri: 97,89 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 803,39 milyon dolar.
 • Son 1 ayda MRNA %26,90 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • Omicron varyantıyla birlikte yeni Covid-19 vakaları, dünya genelinde katlanarak artıyor. Bu yeni varyantla ilgili birçok ilaç firması da çalışmalarını hızlandırdı. Bugün ise Omicron varyantı için yapılan ek dozların hastaneye yatışa ve ölüme karşı ciddi oranda etkili olduğu haberlerini görüyoruz.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi; aşısızlarda Covid-19 enfeksiyon riskinin aşılılara göre sekiz kat daha fazla olduğunu açıkladı. Açıklamanın devamında da aşısız olanlarda hastaneye yatış veya ölüm riskinin 25 kat daha fazla olduğunu ekledi. Omicron’un Covid aşılarını alt etmede deltadan daha yetenekli olduğuna dair kanıtlar olsa da aşılananların daha hafif semptomlar yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu ve vakaların %70’inde hastaneye yatışların önlenebileceğini gösteren veriler de olduğunu söyledi.

👉 Haberin Olsun

 • Johnson & Johnson (JNJ); geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada, Güney Afrika’daki bir Faz 3 çalışmasının sonucu olarak destekleyici Covid-19 aşısının hastaneye yatışı önlemede %85 etkili olduğunu söyledi. Şirket, Güney Afrika Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından yürütülen çalışmanın, Omicron’un baskın varyant haline gelmesinden sonra kasım ortasından aralık ortasına kadar yürütüldüğünü söyledi.
 • Merck (MRK) ve ortağı Ridgeback Biotherapy, FDA’nın yüksek riskli yetişkinleri tedavi etmek için kullanılması planlanan Molnupiravir hapına Acil Kullanım İzni (EUA) verdiğini duyurdu. İlaç, yalnızca FDA tarafından izin verilen alternatif Covid-19 tedavi seçeneklerine erişilemeyen veya klinik olarak uygun olmayan hastalara reçete edilebilir durumda.
 • Moderna (MRNA)‘nın CEO’su Stephane Bancel, geçtiğimiz hafta hisse başına ortalama 250,41 dolar fiyatla 10 bin hisse sattı. Toplam satışın fiyatı ise 2,5 milyon dolardı.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

J&J’s COVID-19 vaccine booster was 85% effective against hospitalization, in South Africa study

Merck’s (MRK) COVID Pill Gets FDA Nod for Emergency Use

Moderna Inc (MRNA) CEO Stephane Bancel Sold $2.5 million of Shares

Omicron shows the Covid vaccines work. ‘Breakthrough case’ is a misunderstood term.

Veriler 29.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı