Bültenler

Joe Rogan’ın Aşı Karşıtlığı Spotify’ın Başını Ağrıtıyor

February 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Joe Rogan’ın Aşı Karşıtlığı Spotify’ın Başını Ağrıtıyor

Ünlü podcast sunucusu Joe Rogan’ın, kendi programında aşı karşıtlığını destekleyen açıklamalar yapması Spotify’ın başını ağrıtmaya başladı.

Spotify (SPOT)’ın şu sıralar başı Joe Rogan ile dertte. Ünlü podcast yayıncısını yaklaşık 2 yıl önce 100 milyon dolarlık bir ücret ile YouTube (GOOG)’dan transfer eden Spotify, Rogan’ın aşı karşıtı açıklamaları yüzünden zor günler geçiriyor.

Rogan’ın; Ocak ayı sonuna doğru, bir yayınında Covid-19 aşısına dair yanlış bilgiler vermesi, önce Amerikalı ünlü müzisyen Neil Young’ın tepkisini çekmiş, sonrasında da bu tepki müzik ve podcast çevresinde büyük destek görmüştü.

Young, Rogan ile ilgili herhangi bir yaptırıma gidilmediği takdirde kendi müziklerinin Spotify’dan kaldırılmasını talep etmişti. Spotify ise Rogan’ının podcast programlarını kaldırmak yerine çözümü Young’ın müziklerini kaldırmakta bulmuştu.

Young’ın bu çıkışı sonrası birçok müzisyen ve podcast yayıncısı da sosyal medya üzerinden Spotify’da yer alan müziklerini ve programlarını kaldırmayı düşündüklerini belirtti.

Tüm bu gelişmelerin ardından Rogan’ın, sadece Covid-19 aşısına dair yanlış bilgiler vermekle kalmadığı aynı zamanda geçmiş zamanlardaki programlarında ırkçı ifadeler kullandığı da ortaya çıktı.

Joe Rogan'ın Aşı Karşıtlığı Spotify'ın Başını Ağrıtıyor
(Spotify’ın grafiğine Midas’ın uygulaması içerisinde erişebilirsin.)

🎧 Spotify Gelişmelerden Dolayı Mutsuz

Spotify CEO’su Daniel Ek, yaşanan bu süreci inanılmaz acı verici olarak nitelendirirken, her şeye rağmen ünlü podcast yayıncısını “susturmayı” düşünmediklerini de ifade etti.

Fakat Spotify, ırkçılıkla ilgili ifadelerin yer aldığı 100’den fazla programı geçtiğimiz günlerde platformdan kaldırdı. 

Rogan, merkezinde olduğu bu gelişmeler sonrasında Instagram hesabı üzerinden iki açıklama yaptı. Ünlü podcast yayıncısı, ifadelerinin bağlamının dışında kullanıldığını belirtmesine rağmen davranışlarından dolayı yine de özür diledi.

The Rock lakaplı Dwayne Johnson, ortaya çıkan bu ırkçı paylaşımlar sebebiyle başta aşı karşıtlığını sebep göstererek Rogan’a sunduğu desteği geri çekti. 

Böylelikle Spotify, Rogan’ın hem aşı karşıtlığı hem de ırkçılık ile ilgili ifadeleri yüzünden özellikle sanat camiası ve genel kullanıcılar tarafından büyük bir baskıya maruz kaldı. 

📉 Spotify Ücretli Abone Sayısında Daha Düşük Büyüme Bekliyor

Şirket, 2021’in son üç ayında ücretli abone sayısını 172 milyondan 180 milyona çıkarmayı başarmıştı. Ancak, 2022’nin ilk çeyreğinde, sayının daha yavaş artarak 183 milyon ücretli aboneye ulaşacağı öngörülüyor. 

Rogan’ın yarattığı krizin Spotify’ı önümüzdeki süreçte nasıl etkileyeceği ise şu an için bilinmiyor. Platformun CEO’su Ek, yaşanan bu sürecin abonelikleri nasıl etkileyeceğini bilmek için henüz “çok erken” olduğunu söyledi.

Diğer taraftan şirketin New York borsasındaki hisseleri düşmeye devam ediyor. Şirketin hisse fiyatı son bir ayda 23,57% oranında düşüş yaşayarak 171 dolara geriledi. Şirket, 19 Şubat 2021’de 364 dolar ile tarihi zirvesine çıkmıştı. 

📁  Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Everything you need to know about Joe Rogan’s Spotify controversy over COVID-19 misinformation

Joe Rogan'ın Aşı Karşıtlığı Spotify'ın Başını Ağrıtıyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı