Borsa Haberleri

Joby Aviation’a Hava Taksisi Yazılımı için Onay Çıktı

Joby Aviation’a Hava Taksisi Yazılımı için Onay Çıktı
Google News Icon Takip Et

Joby Aviation (JOBY) ABD Federal Havacılık İdaresi’nin, pilotların iş yükünü yönetmek ve yolcuları araç çağırma uygulamalarına benzer şekilde uçaklarla eşleştirmek gibi görevleri yerine getirmek için, hava-taksi üreticisinin şirket içi yazılımının kullanımına izin verdiğini açıkladı. 

ElevateOS olarak bilinen işletim sistemine verilen onay, Joby’nin 2025 gibi erken bir tarihte ticari hava-taksi operasyonlarını başlatmaya hazırlandığı bir dönemde geldi.

Şirket, elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı olarak da bilinen ve son birkaç yıldır şehir içi yolculuklar sunarak şehir içi seyahatleri azaltma vaadiyle piyasaya çıkan birkaç hava taksi üreticisinden biri. Joby’nin eVTOL uçağı, saatte 200 mil hıza kadar bir pilot ve dört yolcu taşıyacak şekilde tasarlandı.

Joby’nin operasyonlardan sorumlu başkanı Bonny Simi Reuters’e verdiği bir demeçte, Joby’nin yazılımını Uber Technologies (UBER) ve Delta Air Lines (DAL) ile entegre etmek için ticari anlaşmalar yaptığını ve bu sayede yolcuların uçuş rezervasyonu ve ödemesi yapabileceğini söyledi. Hava-taksi üreticisi ayrıca yazılımı bir hizmet olarak satarak para kazanmayı da planlıyor. 

2021’de bir özel amaçlı anlaşma (SPAC) yoluyla halka açılan Joby’nin, Toyota (TM), Uber ve Delta Air gibi taşımacılık sektörünün ağır toplarından da yatırım aldığını belirtelim.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters