Borsa Haberleri

JetBlue, 3,8 Milyar Dolarlık Spirit Anlaşmasından Vazgeçti

JetBlue, 3,8 Milyar Dolarlık Spirit Anlaşmasından Vazgeçti
Google News Icon Takip Et

JetBlue Airways (JBLU) ve Spirit Airlines (SAVE), ikilinin birleşme anlaşmasına itiraz eden federal bir antitröst davasını kaybettikten haftalar sonra, anlaşmayı sona erdirdiklerini açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) geçen yıl anlaşmayı engellemek amacıyla açtığı davanın ardından, ocak ayında bir federal yargıç JetBlue’nun Spirit’i devralma girişimini engellemişti.

Adalet Bakanlığı, satın almanın havayolu sektöründeki rekabeti engelleyeceğini ve Spirit’i fiyat bilincine sahip yolcular için indirimli bir alternatif olmaktan çıkaracağını iddia etmişti.

Yaklaşık iki yıl önce JetBlue, bir diğer ekonomik havayolu Frontier ile bir birleşme anlaşması yapan Spirit Airlines için teklifte bulunmuş ve nihayetinde Spirit’i satın almak için hissedarların onayını kazanmıştı. Ancak antitröst endişeleri, ikilinin birleşme anlaşmasının sonu oldu.

JetBlue CEO’su Joanna Geraghty personele gönderdiği bir notta, “Bu, sektörün statükosunu sarsmaya yönelik cesur ve yürekli bir plandı. Ancak federal mahkemenin kararı ve Adalet Bakanlığı’nın devam eden itirazları nedeniyle, yakın zamanda birleşmeye yeşil ışık yakma olasılığının son derece düşük olduğunu anladık.” ifadelerini kullandı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC