Ekonomi ve Finans Haberleri

Jeopolitik Gerilimler Tırmanıyor, Petrol Yükseliyor

February 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Jeopolitik Gerilimler Tırmanıyor, Petrol Yükseliyor

ABD’nin Ortadoğu’da İran destekli gruplara karşı yeni saldırılar düzenleyeceği haberlerinin yanı sıra, Ukrayna’ya ait insansız hava araçlarının Rusya’daki bir petrol rafinerisini vurmasıyla petrol fiyatları geçen haftaki kayıplarından toparlanıyor. 

Brent TSİ 17.30’da 0,17% artışla varil başına 77,46 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,03% artışla varil başına 72,30 dolardan işlem gördü. 

Ürdün’de İran destekli grupların ABD birliklerine düzenlediği saldırının ardından Washington’ın karşı saldırıda bulunacağı haberleri, Ortadoğu’daki gerilimi bir kez daha artırdı. 

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, “ABD’nin İran’a doğrudan saldırı düzenlemediği göz önüne alındığında, İsrail-Hamas’ın ateşkes görüşmelerinin bölgede daha büyük etkileri olacağını düşünüyoruz. Petrol piyasaları muhtemelen Ortadoğu’daki arz kesintisi risklerini iskonto etmeye devam ederek yanıt verecek.” dedi ve bunun Brent fiyatını varil başına 80 doların altında tutacağını belirtti. 

Öte yandan Kiev’den bir kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre, iki Ukrayna saldırı uçağı cumartesi günü Rusya’nın güneyindeki en büyük petrol rafinerisini vurdu.

Jeopolitik Gerilimler Tırmanıyor, Petrol Yükseliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters