Ekonomi ve Finans Haberleri

Jeopolitik Gerilimler Faiz Karmaşasını Gölgedi, Altın Yükseldi

April 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Jeopolitik Gerilimler Faiz Karmaşasını Gölgedi, Altın Yükseldi

Altın fiyatları, Ortadoğu’daki gerilimlerin desteğiyle artan güvenli liman talebinin, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre daha yüksek tutacağı endişelerini baskılamasıyla yükseldi. 

Spot altın, TSİ 15.00’te 2.381 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,34% artışla 2.396 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da yükselişini sürdürdü ve 1,09% artışla 2.489 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.592 lira oldu.

Jeopolitik Gerilimler Faiz Karmaşasını Gölgedi, Altın Yükseldi

OANDA Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, “Jeopolitik cephede çok fazla belirsizlik olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu durum altında hâlâ yaygın olan bu yükseliş eğilimini destekliyor.yorumunu yapıyor

Batılı ülkeler İran’dan gelen saldırılara karşı itidal çağrısında bulunurken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ülkenin kendisini nasıl savunacağı konusunda kendi kararlarını vereceğini söyledi.

Öte yandan Wong, “ABD faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalması, altın için devam eden artışa bir miktar baskı ekliyor olabilir. Kısa vadede, bir miktar konsolidasyon ve potansiyel bir geri çekilme görmeye başlayacağız.” diye ekledi.

Bu durum altını neden baskılıyor diye soruyorsan, yüksek faiz oranları getirisi olmayan külçe altın tutmanın cazibesini azaltıyor.

Fed yetkilileri, artık faiz indirimlerinin zamanlamasını tartışırken daha dikkatli davranıyor. Başkan Jerome Powell, salı günü faizlerin daha uzun süre yüksek kalabileceğinin sinyalini verdi. 

Jeopolitik Gerilimler Faiz Karmaşasını Gölgedi, Altın Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC